Trwa ładowanie...
dp1t29p

Tarcza antykryzysowa 2.0. Zwolnienie z ZUS nie dla wszystkich? Wyjaśniamy mankamenty tarczy finansowej

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał rozszerzenie tarczy antykryzysowej o tzw. tarczę 2.0. To nowelizacja, do której wcześniej poprawki złożył Senat. Ustawa została podpisana, a Sejm podał błędną informację dotyczącą zwolnienia ze składek ZUS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tarcza antykryzysowa. Składki ZUS dotkną część samozatrudnionych.
Tarcza antykryzysowa. Składki ZUS dotkną część samozatrudnionych. (NBP, Fot: NBP)
dp1t29p

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację do tarczy antykryzysowej podpisał w piątek 17 kwietnia. Do ustawy Senat złożył wcześniej swoje poprawki.

Tarcza antykryzysowa. Odmrażanie gospodarki. Błędna informacja ws. składek ZUS

Jedna z nich zakładała zwolnienia jednoosobowych działalności z opłacania składek ZUS, bez względu na wielkość ich przychodu. Dotychczas, zgodnie z art. 31zo ustawy obowiązującej od 1 lutego, z takiej możliwości mogli skorzystać zatrudnieni, jeśli ich miesięczny przychód nie przekroczył 300 procent średniej pensji w gospodarce, czyli kwoty 15 681 złotych".

dp1t29p

O przyjęciu poprawki zwalniającej ze składek ZUS poinformował Sejm, jednak szybko okazało się, że zapis w ustawie jest zupełnie inny. Błędna informacja miała znaleźć się także na stronach rządowych, tam jednak została szybko usunięta i podmieniona na właściwą.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa 2.0 przyjęta. Sejm za niektórymi poprawkami Senatu

Zobacz też: Polityka w obliczu koronawirusa. Poseł PO Artur Łącki: jestem rozczarowany

Tarcza antykryzysowa. Odmrażanie gospodarki. Co ws. ZUS stało się w Senacie?

Co stało się w Sejmie z poprawką Senatu? Wyjaśnia to prawnik Oskar Możdżyń, który rozwiązanie zagadki opublikował na portalu maszprawowiedziec.org.pl.

dp1t29p

Senator Marek Pęka z PiS zgłosił poprawkę nr 88, która miała znowelizować art. 31zo tarczy antykryzysowej dotyczący warunków zwolnienia samozatrudnionych ze składek ZUS. Poprawka ta jednak nigdy nie zawierała informacji o tym, że limit przychodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych zostanie zniesiony. Możdżyń tłumaczy, że w poprawce senatora PiS znajdował się jedynie zapis o objęciu zwolnieniem ze składek ZUS tych firm, które zostały założone między 1 lutego a 31 marca.

Konkurencyjną poprawkę złożyli senatorowi PO i PSL, jednak ostatecznie z niej zrezygnowali. Powodem miała być świadomość, że Sejm, w którym większość ma Zjednoczona Prawica, i tak poprawki nie przyjmie.

Czytaj również: Koronawirus w Polsce. Zwolnienie ze składek ZUS i wypłata tzw. postojowego. Jak skorzystać?

Tarcza antykryzysowa. Odmrażanie gospodarki. Składki ZUS jednak z limitem

Tu pojawiła się pierwsza dezinformacja. Poseł Łukasz Schreiber opublikował na Twitterze błędną informację, twierdząc, że senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali zwolnienie samozatrudnionych ze składek ZUS.

Jeszcze cztery godziny później, 15 kwietnia polityk dodał, że Sejm zrezygnował z warunków ujętych w pkt. 2, co oznaczałoby zwolnienie ze składek ZUS dla wszystkich samozatrudnionych.

To co naprawdę zostało uchwalone, to wersja dalece odbiegająca od tej, którą poseł Schreiber opisał jako pierwszą. Jedyne, co zmieniło się w kwestii zwolnienia samozatrudnionych z opłacania składek ZUS, to termin. Zwolnieniem objęte są te jednoosobowe działalności gospodarcze, które zostały założone przed 1 kwietnia 2020 roku. Wcześniejszy zapis mówił tu o dacie 1 lutego.

dp1t29p

Jak widać, nie zmieniła się więc kwestia limitu związanego z przychodami.

Źródło: Radio Zet

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy ruszają po środki. Pierwsze transze już ruszyły

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

dp1t29p

Podziel się opinią

Share
dp1t29p
dp1t29p
Więcej tematów