Tarcza antykryzysowa 2.0. Zwolnienie z ZUS nie dla wszystkich? Wyjaśniamy mankamenty tarczy finansowej
W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał rozszerzenie tarczy antykryzysowej o tzw. tarczę 2.0. To nowelizacja, do której wcześniej poprawki złożył Senat. Ustawa została podpisana, a Sejm podał błędną informację dotyczącą zwolnienia ze składek ZUS.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację do tarczy antykryzysowej podpisał w piątek 17 kwietnia. Do ustawy Senat złożył wcześniej swoje poprawki.
Tarcza antykryzysowa. Odmrażanie gospodarki. Błędna informacja ws. składek ZUS
Jedna z nich zakładała zwolnienia jednoosobowych działalności z opłacania składek ZUS, bez względu na wielkość ich przychodu. Dotychczas, zgodnie z art. 31zo ustawy obowiązującej od 1 lutego, z takiej możliwości mogli skorzystać zatrudnieni, jeśli ich miesięczny przychód nie przekroczył 300 procent średniej pensji w gospodarce, czyli kwoty 15 681 złotych".
O przyjęciu poprawki zwalniającej ze składek ZUS poinformował Sejm, jednak szybko okazało się, że zapis w ustawie jest zupełnie inny. Błędna informacja miała znaleźć się także na stronach rządowych, tam jednak została szybko usunięta i podmieniona na właściwą.
Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa 2.0 przyjęta. Sejm za niektórymi poprawkami Senatu
Zobacz też: Polityka w obliczu koronawirusa. Poseł PO Artur Łącki: jestem rozczarowany
Tarcza antykryzysowa. Odmrażanie gospodarki. Co ws. ZUS stało się w Senacie?
Co stało się w Sejmie z poprawką Senatu? Wyjaśnia to prawnik Oskar Możdżyń, który rozwiązanie zagadki opublikował na portalu maszprawowiedziec.org.pl.
Senator Marek Pęka z PiS zgłosił poprawkę nr 88, która miała znowelizować art. 31zo tarczy antykryzysowej dotyczący warunków zwolnienia samozatrudnionych ze składek ZUS. Poprawka ta jednak nigdy nie zawierała informacji o tym, że limit przychodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych zostanie zniesiony. Możdżyń tłumaczy, że w poprawce senatora PiS znajdował się jedynie zapis o objęciu zwolnieniem ze składek ZUS tych firm, które zostały założone między 1 lutego a 31 marca.
Konkurencyjną poprawkę złożyli senatorowi PO i PSL, jednak ostatecznie z niej zrezygnowali. Powodem miała być świadomość, że Sejm, w którym większość ma Zjednoczona Prawica, i tak poprawki nie przyjmie.
Tarcza antykryzysowa. Odmrażanie gospodarki. Składki ZUS jednak z limitem
Tu pojawiła się pierwsza dezinformacja. Poseł Łukasz Schreiber opublikował na Twitterze błędną informację, twierdząc, że senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali zwolnienie samozatrudnionych ze składek ZUS.
Jeszcze cztery godziny później, 15 kwietnia polityk dodał, że Sejm zrezygnował z warunków ujętych w pkt. 2, co oznaczałoby zwolnienie ze składek ZUS dla wszystkich samozatrudnionych.
To co naprawdę zostało uchwalone, to wersja dalece odbiegająca od tej, którą poseł Schreiber opisał jako pierwszą. Jedyne, co zmieniło się w kwestii zwolnienia samozatrudnionych z opłacania składek ZUS, to termin. Zwolnieniem objęte są te jednoosobowe działalności gospodarcze, które zostały założone przed 1 kwietnia 2020 roku. Wcześniejszy zapis mówił tu o dacie 1 lutego.
Jak widać, nie zmieniła się więc kwestia limitu związanego z przychodami.
Źródło: Radio Zet