Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał tarczę antykryzysową 2.0
Koronawirus w Polsce. Jest podpis prezydenta pod ustawą o tarczy antykryzysowej. Za pośrednictwem mediów społecznościowych Andrzej Duda odpowiadał na pytania internautów.
17.04.2020 | aktual.: 29.03.2022 10:26
Koronawirus w Polsce. Za pośrednictwem Facebooka prezydent odpowiadał na pytania Polaków. Poinformował, że złożył podpis pod tarczą antykryzysową 2.0.
Przypomnijmy, że Sejm przyjął założenia rozszerzenia tarczy kryzysowej w czwartek, a już następnego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Z 95 zgłoszonych przez Senat poprawek przyjęte zostało 45, odrzucono - 50.
Rozwiązania zawarte w nowej ustawie mają pomóc przedsiębiorcom w czasie epidemii.
Koronawirus w Polsce. Pytania do prezydenta Andrzeja Dudy
Jak prezydent spełnia wolny czas? Powiedział, że łączy się za pośrednictwem komunikatorów z rodzicami i córką. - Odpowiadanie na państwa pytania to też forma odpoczynku - dodał. Co z egzaminami? Duda zaznaczył, ze rozmawiał z ministrami, którzy przekazali mu, że egzaminów w maju nie będzie. - Nie wiadomo, czy odbędą się w czerwcu - stwierdził. Podobnie jest z maturą ustną.
- Informacja o egzaminach ósmoklasistów i maturalnych zostaną przekazane co najmniej na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem - dodał. Kiedy dzieci wrócą do szkół? - To będzie zależało, od oceny ministra zdrowia i szefa GIS. Myślę, że można się spodziewać tego, że zajęcia w szkołach nadal będą odraczane. Jak długo będzie to trwało? Wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Natomiast jednoznaczne stwierdzenie dzisiaj, że zaraz po 27 kwietnia młodzież będzie mogła wrócić do nauki szkolnej, obawiam się, że byłoby za daleko idące - odpowiedział prezydent.
Zwrócił się do rodziców, by wyposażali dzieci w atrakcyjne maseczki, tak, by chcieli je nosić. Pytany o to, czy dzieci mogą liczyć w tym roku na wakacje, podkreślił: - Nikt wakacji nie przekreślił. Decyzje będą podejmowane przez GIS i ministra zdrowia.
Padło też pytanie wybory prezydenckie. Duda zaznaczył, że osoby poza granicami Polski będą mogły wziąć w nich udział. - Nie wyobrażam sobie innej sytuacji - podkreślił. Dodał, że głosowanie korespondencyjne może mieć "walor profrekwencyjny". Jest przeciwny bojkotowi wyborów. Zwrócił uwagę, że kiedy jego kadencja wygaśnie i nikt nie zostanie desygnowany na to stanowisko, to będzie ono "opuszczone". - Nieprzeprowadzenie wyborów to naruszenie porządku konstytucyjnego - ocenił.
Prezydent przyznał też, że UE mogłaby zareagować lepiej w obliczu kryzysu. Duda był też pytany o świadczenia. Powiedział też, że nie wie nic o tym, żeby było jakiekolwiek zagrożenie dla programu 500 plus. Co z zasiłkiem dla bezrobotnych? - Pani premier Jadwiga Emilewicz zapewniła mnie, że stara się w tej chwili, aby zasiłek dla bezrobotnych został znacząco podwyższony. On jest dzisiaj nieco ponad 700 zł, ona powiedziała mi, że powinien osiągnąć kwotę 1300 zł po to, aby go urealnić. W tej chwili jest opracowywane rozwiązanie w tej sprawie - odpowiedział.
Przeczytaj również: Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda o głosowaniu korespondencyjnym
Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl