Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda o głosowaniu korespondencyjnym

Andrzej Duda odniósł się do kwestii wyborów prezydenckich 2020. Skomentował również pomysł głosowania korespondencyjnego. - Gdyby wybory miały się odbyć korespondencyjnie, zachowując wszystkie reguły zgodności z prawem, to jestem na "tak", ale muszą być przeprowadzone tak, aby bezpieczeństwo obywateli było zagwarantowane - podkreślił prezydent.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda o głosowaniu korespondencyjnymŹródło: PAP
dv4s5fy
dv4s5fy

Prezydent RP Andrzej Duda był gościem na antenie "Jedynki" Polskiego Radia. Na pytanie, kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020, Duda wskazał, że 10 maja - tak jak to zarządziła marszałek Sejmu.

Pytany o pomysł glosowania korespondencyjnego. - Będę mógł oceniać ustawę, jak będzie gotowa - stwierdził Andrzej Duda. Dodał jednak, że "na pierwszym miejscu jest kwestia bezpieczeństwa, a konstytucja stwarza bardzo twarde ramy".

- Trzeba stworzyć takie warunki, żeby bezpiecznie przeprowadzić wybory. Głosowanie korespondencyjne, jak to w Bawarii, jest jakimś rozwiązaniem. W Niemczech sytuacja jest poważniejsza, a wybory się udały - tłumaczył Duda.

Zobacz też: Pracownik WP wyzdrowiał z COVID-19. Mówi o chorobie

- Gdyby wybory miały się odbyć korespondencyjnie, zachowując wszystkie reguły zgodności z prawem, to jestem na "tak", ale muszą być przeprowadzone tak, aby bezpieczeństwo obywateli było zagwarantowane - dodał prezydent.

dv4s5fy

Pytany o dymisję Jarosława Gowina, prezydent odparł, że "w jakimś sensie pan premier Jarosław Gowin chciał odpowiedzieć na wezwania opozycji, która domaga się przełożenia wyborów".

- Przy czym opozycja jak rozumiem domaga się odległego przełożenia wyborów, w związku z powyższym pan premier zaproponował chyba jedyne rozwiązanie jakie tutaj istnieje, mianowicie zmianę konstytucji – mówił prezydent Andrzej Duda.

Rewizja Unii Europejskiej? Andrzej Duda o państwach narodowych

Prezydent oświadczył również, że potrzebna jest rewizja wspólnoty UE. Wskazał na to, że we Włoszech jest "ogromne rozczarowanie" z powodu działań Unii. Według Andrzeja Dudy z koronawirusem najlepiej radzą sobie państwa narodowe.

- W związku z czym jednak uważam, że ten głos państw narodowych, czyli parlamentów w poszczególnych państwach członkowskich powinien być na forum UE silniejszy i że w ogóle UE powinna iść w kierunku większej demokratyzacji, także jej instytucji – mówił Duda.

dv4s5fy

Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda o testach

Podczas rozmowy pojawiła się kwestia koronawirusa w Polsce. "Prezydent Duda oświadczył, że w ostatnich tygodniach ogromnie zwiększyliśmy liczbę robionych testów". - To jest w tej chwili ok. 7 tys. dziennie. Mam nadzieję, że ta liczba będzie w niedługim czasie wzrastała, bo to jeden z elementów skutecznej walki z koronawirusem - podkreślił Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dv4s5fy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv4s5fy
Więcej tematów