PolskaKoronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa 2.0 przyjęta. Sejm za niektórymi poprawkami Senatu

Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa 2.0 przyjęta. Sejm za niektórymi poprawkami Senatu

Sejm przyjął w nocnym głosowaniu blisko połowę poprawek, jakie proponowali senatorzy. Według przepisów z pomocy skorzystają m.in. firmy, które założone między 1 lutym a 1 kwietnia 2020 r. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa 2.0 przyjęta. Sejm za niektórymi poprawkami Senatu
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Leszek Szymański

17.04.2020 | aktual.: 17.04.2020 07:52

W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął 45 z 95 poprawek, jakie Senat zaproponował do tarczy antykryzysowej 2.0. Takie rozwiązanie zaproponowała Komisja Finansów Publicznych. Posłowie opozycji mieli wątpliwości, co do sposobu ich procedowania. Lider PO Borys Budka chciał, aby obrady zostały odroczone do piątku do godz. 9, ale jego wniosek przepadł.

Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa 2.0 przyjęta przez Sejm

Poprawki były głosowane blokami według tych, które komisja rekomendowała i na te, którym była przeciwna. Za ustawą dotyczącą szczególnych instrumentów wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa było 451 posłów, 1 się wstrzymał, a 2 było przeciw. Za odrzuceniem bloku poprawek rekomendowanych negatywnie było 257 posłów, przy 1 wstrzymującym oraz 195 przeciw.

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Odmrażanie gospodarki. Nowe zasady. Etap po etapie - harmonogram rządu

Przyjęta została m.in. propozycja, aby z tarczy antykryzysowej 2.0 skorzystały firmy, które zostały założone między 1 lutym, a 1 kwietnia 2020 r. Ze składki ZUS zostały zwolnione wszystkie przedsiębiorstwa jednoosobowe, bez względu na wysokość przychodu. Pieniądze otrzymane z tarczy antykryzysowej nie będą podlegały egzekucji sądowej lub administracyjnej.

Koronawirus. Polska. Tarcza antykryzysowa 2.0 trafi do podpisu na biurko Andrzeja Dudy

Sejm przegłosował również, że przychody z tytułu umorzenia pożyczki nie będą opodatkowane. Akceptację uzyskał też pomysł umożliwienia organom samorządowym pracy zdalnej. Wydłużona została kadencja prezesów związków sportowych, którzy mieliby kończyć swoją sprawować swoją funkcję do 30 czerwca 2021 roku. Przedłużenie obowiązuje nie dłużej niż do 31 września 2021. Teraz ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

sejmtarcza antykryzysowazus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)