Trwa ładowanie...
24-05-2016 14:50

Szef Komitetu Obrony Demokracji spotka się z Fransem Timmermansem w Brukseli

• Koordynator KOD: w środę Kijowski spotka się z Timmermansem
• Szef KOD od poniedziałku przebywa w Brukseli
• Kijowski spotkał się już m.in. z Donaldem Tuskiem i Martinem Schulzem

Szef Komitetu Obrony Demokracji spotka się z Fransem Timmermansem w BrukseliŹródło: Agencja Gazeta, fot: Adam Stępień
d2z1hpf
d2z1hpf

Szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski spotka się w środę w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem - poinformował we wtorek międzynarodowy koordynator KOD Martin Mycielski.

Szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski , wraz z delegacją Komitetu, jest w Brukseli od poniedziałku. Dotychczas spotkał się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i przewodniczącą Zielonych w PE Rebeccą Harms. W planach ma jeszcze rozmowy z szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfredem Weberem i liderem socjalistów Giannim Pittellą.

- Chcemy rozmawiać o KOD, o naszym spojrzeniu na sytuację w Polsce, ale to, że jesteśmy tutaj, w trakcie intensywnych kontaktów KE z polskim rządem, jest przypadkowe - powiedział Mycielski.

Kijowski w poniedziałek rozmawiał z przedstawicielami gabinetu szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Jak relacjonował wówczas dziennikarzom, Komisja skłania się ku dialogowi z polskimi władzami i nie chce zaogniać sytuacji.

d2z1hpf

Lider KOD informuje w Brukseli o projektach, które są przygotowywane przez ruch, któremu przewodniczy. Chodzi o portal informacyjny, który ma być zalążkiem grupy mediów, oraz think tank.

Od stycznia KE prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

d2z1hpf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z1hpf
Więcej tematów