Trwa ładowanie...
d3769n8

Mateusz Kijowski

Najnowsze informacje
1.9
(8 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Organizacje:

Komitet Obrony Demokracji - KOD (organizator, członek zarządu głównego)

d3769n8
WP
Źródło: WP, fot: WP.PL

Mateusz Kijowski jest polskim publicystą, działaczem społecznym, blogerem i informatykiem. To jeden z założycieli Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej i Komitetu Obrony Demokracji.

Mateusz Kijowski – wykształcenie i praca

Mateusz Kijowski urodził się 12 grudnia 1968 roku w Warszawie, początkowo studiował na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku matematyka, potem przeniósł się do Instytutu Studiów nad Rodziną, a następnie na dziennikarstwo. Kijowski odszedł ze studiów i rozpoczął pracę w firmie krawieckiej, a od 1991 roku pełnił rolę informatyka w „Gazecie Wyborczej”.

W latach 90. zajmował się też przeprowadzaniem szkoleń dla administratorów sieci, a w roku 2000 skończył studia z zarządzania informatyką w biznesie. Mateusz Kijowski pracował przez jakiś czas jako dyrektor Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, został też akcjonariuszem w prywatnej firmie.

Mateusz Kijowski – działalność społeczna

Mateusz Kijowski podejmował się działań społecznych dotyczących różnych kwestii, rozpoczynał zaś działając w polityce – jako członek Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna (ROAD) utworzonego w 1991 roku, partii politycznej, która później stała się jednym z podmiotów politycznych, które weszły w skład Unii Pracy.

Mateusz Kijowski angażował się w działanie ruchu ojcowskiego, poruszając zwłaszcza kwestię alimentów, a także w organizację kampanii stopSTOPNOP, mającej na celu zwiększanie świadomości, stworzenie równowagi dla sceptyków i obalanie mitów na temat szczepień. Kijowski był też jednym z założycieli stowarzyszenia "Stop Gwałtom".

Mateusz Kijowski – założyciel KOD

W odpowiedzi na artykuł Krzysztofa Łozińskiego postulujący o podjęcie działań mających chronić demokratyczne państwo prawa, Mateusz Kijowski założył grupę Komitet Obrony Demokracji na portalu Facebook. W przeciągu trzech dni popularność grupy wzrosła na tyle (30 tysięcy uczestników), że pojawiła się propozycja założenia stowarzyszenia.

Gdy 2 grudnia 2015 odbyło się spotkanie, na którym stworzono statut stowarzyszenia i powołano zarząd, Mateusz Kijowski został jego członkiem. Dzień po założeniu, 3 grudnia, KOD zorganizował pikietę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, której przewodził Kijowski. Stał on tez na czele marszu, który odbył się 12 grudnia 2015 roku w Warszawie. Mateusz Kijowski otrzymał Nagrodę Wolności za aktywność obywatelską od Towarzystwa Dziennikarskiego w grudniu 2015 roku.

Od początku 2017 roku głośno było w mediach o niejasnościach finansowych i fakturach wystawianych przez KOD Mateuszowi Kijowskiemu. W konsekwencji Kijowski został wezwany do rezygnacji ze stanowiska szefa KOD, jednak nie doszło do tego i działacz został przewodniczącym KOD na Mazowszu. Ponownie znalazł się na celowniku opinii publicznej, gdy pojawiły się informacje, że Kijowski nie płaci alimentów i ma z tego tytułu długi.

Mateusz Kijowski – życie prywatne

Mateusz Kijowski jest wnukiem polityka ludowego i ekonomisty Józefa Kijowskiego, który należał do Wojska Polskiego i otrzymał wiele odznaczeń, między innymi Krzyż Partyzancki i Krzyż Walecznych. Ojciec Mateusza Kijowskiego, Jerzy, to profesor nauk fizycznych nagradzany licznymi nagrodami naukowymi (np. Nagroda Młodych Polskiego Towarzystwa Matematycznego), a reżyser i nauczyciel akademicki Janusz Kijowski to jego stryj. Mateusz Kijowski był dwukrotnie żonaty, ma czworo dzieci, troje z pierwszego małżeństwa, jedno z drugiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3769n8
d3769n8
d3769n8
Więcej tematów
d3769n8