Polska"Stracimy bezpowrotnie 1000 dobrych żołnierzy z WSI"

"Stracimy bezpowrotnie 1000 dobrych żołnierzy z WSI"

"Stracimy bezpowrotnie 1000 dobrych żołnierzy z WSI"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

20.03.2008 12:03, aktual.: 20.03.2008 13:01

Jeżeli proces weryfikacji WSI nie zostanie zakończony, bezpowrotnie stracimy ponad tysiąc, w większości dobrych żołnierzy - ostrzega minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Chciałbym powiedzieć o jednej rzeczy, bo o tym się mało mówi. Mianowicie 30 marca, ponad 200 byłych oficerów WSI, z których zakładam, że większość to dobrzy żołnierze, to żołnierze, którzy potrafią dobrze wykonywać swoje zadania w duchu patriotycznym, będzie musiało odejść z wojska - mówił w radiu TOK FM Klich.

Ma to związek z trwającą weryfikacją oficerów WSI i pracami komisji weryfikacyjnej, która działa obecnie pod przewodnictwem Jana Olszewskiego. Były premier Jarosław Kaczyński wyznaczył termin zakończenia jej prac na 30 czerwca. Według informacji przekazanych przez Olszewskiego, do weryfikacji pozostało 400 osób.

Ponad 800 żołnierzy tegoż samego WSI, takich samych, jak ta pierwsza grupa, będzie musiało opuścić wojsko po 30 września, jeśli proces weryfikacji do tego czasu nie zostanie zakończony - dodał Klich.

Co więcej, martwić to powinno każdego obywatela w Polsce, dlatego że za nich płacimy, tzn. płacimy także za tych, którzy nie zostali zweryfikowani i nie wykonują żadnych zadań i to płacimy niemałe kwoty - podkreślił minister obrony.

Klich powiedział, że co prawda żołnierze będą mogli wrócić do wojska, jednak będą musieli rozpoczynać swoją karierę żołnierską od samego początku.

Bezpowrotnie stracimy ponad tysiąc, w większości dobrych żołnierzy - dodał.

Zapytany o bezpieczeństwo polskich kontyngentów wojskowych znajdujących się zagranicą, powiedział, że bez względu na zapętlenia formalne kontrwywiad wojskowy w Afganistanie i w Iraku, i pozostałych kontyngentach dobrze wykonuje swoją służbę.

Zaznaczył jednak, że w związku z niezakończoną weryfikacją kontyngenty są osłaniane przez oficerów SKW, którzy w części nie są wystawieni na stanowiska, bo nie mogą być wyznaczeni na stanowiska formalnie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także