Trwa ładowanie...

Bartosz Kownacki: najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnych

• Wiceszef MON: te maszyny muszą być certyfikowane do NATO
• Dodał, że potrzeba też śmigłowców do zwalczania zagrożeń na morzu
• Zdaniem Kownackiego zakłady w Łodzi powinny obsługiwać też inne armie z Europy Środkowej

Bartosz Kownacki: najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnychŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d3ve3mb
d3ve3mb

- Polskie wojsko najpilniej potrzebuje śmigłowców dla wojsk specjalnych, a także śmigłowców do zwalczania zagrożeń na morzu - mówił w niedzielę wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Kownacki wziął w niedzielę udział w śniadaniu Radia Zet i Polsat News. Po programie był pytany przez dziennikarzy, jakie zapytanie ofertowe wystosowała Polska do potencjalnych producentów śmigłowców, po zakończeniu rozmów w sprawie zakupu Caracali.

Wiceszef MON odpowiedział, że "najpilniejsze są śmigłowce dla wojsk specjalnych, które muszą być certyfikowane do NATO". - Druga grupa to są śmigłowce morskie, które też chcielibyśmy jak najszybciej pozyskać - zaznaczył. Kolejny typ, jak mówił, to śmigłowce dla ratownictwa morskiego.

d3ve3mb

- Chcemy, i to jest założenie podstawowe, by zdolności serwisowe miały zakłady WZL w Łodzi - podkreślił Kownacki. Ta zdolność serwisowa byłaby, jak dodał, "nie tylko na potrzeby polskiej armii, ale także innych armii Europy Środkowej". - Chcemy o tym rozmawiać, to jest wartość dodana tych zakładów, bo to daje miejsca pracy na kolejne kilkadziesiąt lat - powiedział.

Zaznaczył, że jednym z krajów, które serwisowałyby w Łodzi swoje śmigłowce mogłaby być Słowacja, mogłoby to też dotyczyć takich państw, jak Czechy, Węgry i Litwa. Na uwagę, że to de facto oznacza wybór Black Hawków, które wybrała Słowacja, Kownacki przekonywał, że "prowadzimy także rozmowy ze Świdnikiem, zaprosiliśmy też do rozmów Airbusa". - Nie wiemy, jaki inny śmigłowiec będzie w innych państwach wybrany. Polska chce jednak sobie zapewnić, żeby zdolności serwisowe dotyczyły wszystkich śmigłowców - mówił Kownacki.

Sprawa Mistrali

Kownacki był pytany również o piątkowy komentarz prezydenta Andrzeja Dudy do słów szefa MON Antoniego Macierewicza o sprzedaży za dolara Mistrali z Egiptu do Rosji, że "ma w tej sprawie odmienną wiedzę". - Sprawa Mistrali jest sprawą trzeciorzędną z punktu widzenia obronności Polski - przekonywał.

Inaczej komentował tę sprawę uczestniczący w programie szef klubu PO Sławomir Neuman. - Po raz pierwszy prezydent zachował się na poziomie, tak jak powinien zachować - ocenił. - Pokazał, że głupstwa opowiadane z trybuny sejmowej przez ministra Macierewicza o sprzedaży dwóch wartych półtora miliarda dolarów Mistrali przez Egipt za dolara do Rosji były wyssanymi z palca głupstwami - dodał Neuman.

d3ve3mb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ve3mb
Więcej tematów