Trwa ładowanie...

Po tym leku odrastają zęby? Trwają testy w Japonii

Opowieść o medykamencie, którego zażycie może przynieść oszałamiający efekt w postaci odrastania zębów, brzmi jak mrzonka. Jednak - jak przekonują japońscy naukowcy - to może wkrótce okazać się rzeczywistością. Nad lekiem pracują naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kioto i Uniwersytetu w Fukui.

Zamiast implantów podawany dożylnie lek, który powoduje odrastanie zębów? Japońscy naukowcy twierdzą, że to możliweZamiast implantów podawany dożylnie lek, który powoduje odrastanie zębów? Japońscy naukowcy twierdzą, że to możliweŹródło: East News
dtm77hg
dtm77hg

Lek, który w stomatologicznej branży może stać się przełomowy, może być dostępny do 2030 roku. Jednak do zakończenia fazy testów brakuje jeszcze jednego ważnego elementu - prób przeprowadzonych na ludziach.

Przekonali się, że przeciwciało dla jednego genu może stymulować wzrost zębów u myszy cierpiących na agenezję zębów, chorobę wrodzoną. Artykuł na ten temat został opublikowany w Science Advances.

Stomatologiczna sensacja. Lek, po którym myszom odrosły zęby

Inspiracją dla japońskich naukowców były stomatologiczne anomalie, jakie zdarzają się w naturze. Japończycy badali przyczyny genetyczne przypadków posiadania zbyt dużej liczby zębów.

dtm77hg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sensacyjne odkrycie na brzegu rzeki w Małopolsce. Wędkarz trafił na kość mamuta

Według Katsu Takahashiego, jednego z głównych autorów badania i starszego wykładowcy w Wyższej Szkole Medycznej Uniwersytetu w Kioto, zidentyfikowano podstawowe cząsteczki odpowiedzialne za rozwój zębów. Kilka z nich moduluje wzrost wielu narządów i tkanek już w życiu płodowym.

Eksperymenty z elementami przeciwciał doprowadziły do szokujących wyników. Podanie preparatów myszom sprawiło, że udało się wygenerować nowy ząb u niektórych osobników. Kolejne próby, z równym powodzeniem, przeprowadzono na fretkach.

"Fretki to zwierzęta dwufiodontowe o wzorach uzębienia podobnych do ludzi. Naszym następnym planem jest przetestowanie przeciwciał na innych zwierzętach, takich jak świnie i psy" - wyjaśnia Takahashi.

dtm77hg

Podawany dożylnie lek, który ma stymulować odrastanie zębów, będzie teraz poddany kolejnej, ważnej fazie testów. Niewykluczone, że pierwsza grupa badawcza, składająca się z 30 mężczyzn w wieku od 30 do 64 lat, którzy stracili co najmniej jeden ząb trzonowy, rozpocznie leczenie jeszcze w tym roku.

Źródło: science.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtm77hg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtm77hg
Więcej tematów