Szokująca walka z gołębiami. "Jesteśmy przerażeni". Decyzja w Niemczech

Mieszkańcy Limburga w zachodnich Niemczech mają dość gołębi. W referendum zdecydowali o wybiciu 700 ptaków, jednak wyniki głosowania są krytykowane przez wiele osób.

Mieszkańcy niemieckiego miasta mają dość gołębi
Mieszkańcy niemieckiego miasta mają dość gołębi
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Justyna Lasota-Krawczyk

W listopadzie ubiegłego roku, władze Limburga w Hesji, postanowiły pozbyć się gołębi w mieście. Oburzenie społeczników doprowadziło do tego, że w czerwcu tego roku w mieście przeprowadzono referendum.

53 procent mieszkańców uznało, że trzeba pozbyć się ptaków. Wynik zaskoczył nawet władze miasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sensacyjne odkrycie na brzegu rzeki w Małopolsce. Wędkarz trafił na kość mamuta

Drastyczny pomysł sokolnika

Biuro prasowe burmistrza Limburga Mariusa Hahna w rozmowie z Deutsche Welle potwierdza, że "metoda redukcji populacji zaproponowana przez sokolnika polega na łapaniu gołębi, ogłuszaniu ich, a następnie zabijaniu poprzez skręcenie karku".

- Udowodniono naukowo, że ta metoda jest nieefektywna. Jesteśmy przerażeni, że podczas kampanii wyborczej politycy z Limburga rozprowadzali wśród gospodarstw domowych ulotki zawierające fałszywe informacje na temat gołębi, celowo wywołując w ten sposób panikę - mówi Lavinia Michel, członkini inicjatywy obywatelskiej "Stop zabijaniu gołębi".

Działacze oburzeni, władze umywają ręce

Obrońcy praw zwierząt uważają projekt za oburzający i łamiący ustawę o dobrostanie zwierząt. Władze miasta tłumaczą natomiast, że projekt zostanie przeprowadzony na wyraźne życzenie mieszkańców, które zostało potwierdzone w referendum.

Inicjatywa "Stop zabijaniu gołębi!" powołuje się także na raport Uniwersytetu Technicznego z Darmstadt z 2004 roku. Wynika z niego, że gołębie miejskie nie uszkadzają konstrukcji budynków, są tak samo nieszkodliwe jak sikory modre, kosy i inne ptaki. Obala również mit o przenoszeniu chorób na ludzi.

Za bardziej humanitarny przykład walki z gołębiami podawana jest Bruksela, gdzie gołębią do karmy dodawane są tabletki antykoncepcyjne. W Szwajcarii natomiast prowadzona jest akcja usuwania jaj z gniazd, co pozwoliło na zredukowanie populacji gołębi o połowę w ciągu kilku lat.

Źródło: Deutsche Welle

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (155)