Stan wyjątkowy. Błaszczak ujawnia zadania terytorialsów
Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekazał informacje o operacji pod kryptonimem "Silne Wsparcie". W jej ramach żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą prowadzić szkolenia z obszaru cyberbezpieczeństwa dla pracowników urzędów powiatów oraz gmin ze strefy objętej stanem wyjątkowym.
05.09.2021 21:10
"Wojskowi specjaliści od cyberbezpieczeństwa wspierają samorządy. W ramach operacji 'Silne Wsparcie' terytorialsi (Wojsko Obory Terytorialnej - przyp. red.) będą prowadzić szkolenia z obszaru cyber dla pracowników urzędów gmin i powiatów ze strefy objętej stanem wyjątkowym" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej.
O tym, że terytorialsi mają oferować gminom i powiatom ze strefy objętej stanem wyjątkowym szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń oraz ataków, a także dezinformacji, sposobu oceny wiarygodności działań, elementów wojny hybrydowej i bezpieczeństwa system teleinformatycznych informował rzecznik WOT.
Audyty bezpieczeństwa mają zostać przeprowadzone przez specjalne zespoły wojskowych informatyków. Ma je wydzielić zespół Działań Cyberprzestrzennych oraz Wydział Operacji Informacyjnych Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz też: Będzie prowokacja? "Łukaszenka do tego dąży"
Stan wyjątkowy. Zadania WOT z zakresu cyberbezpieczeństwa
Zespół Działań Cyberprzestrzennych WOT to grupa, która składa się ze specjalistów z branży IT. Są to żołnierze, którzy pełnią ochotniczą służbę wojskową. Na co dzień pracują oni w sektorze cyberbezpieczeństwa. Rzecznik dodał, że mają oni unikalne doświadczenie oraz kwalifikacje.
Oprócz tego rzecznik WOT dodał, że zapotrzebowanie na wsparcie powinno być kierowane bezpośrednio do Zespołów Oceny Wsparcia. Te natomiast od piątku spotykają się z samorządowcami i lokalnymi liderami w miejscowościach, które są objęte stanem wyjątkowym na Podlasiu oraz Lubelszczyźnie.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach operacji pod kryptonimem "Silne Wsparcie" będą prowadzić szkolenia z obszaru cyber dla pracowników urzędów gmin i powiatów ze strefy objętej stanem wyjątkowym - poinformował w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak.
Zespół Działań Cyberprzestrzennych WOT to grupa specjalistów IT – żołnierzy, którzy pełnią ochotniczą służbę wojskową, a na co dzień pracują w sektorze cyberbezpieczeństwa, posiadają oni - jak informuje rzecznik - unikalne doświadczenie i kwalifikacje.
Rzecznik WOT zaznaczył, że zapotrzebowanie na wsparcie powinno być kierowane bezpośrednio do Zespołów Oceny Wsparcia, które od piątku spotykają się z samorządowcami i lokalnymi liderami w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym na Podlasiu i Lubelszczyźnie.
"Działania te są prowadzone w ramach operacji 'Silne Wsparcie'. Celem tej operacji jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. W operację na obecnym etapie zaangażowani są żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT" - powiedział płk Marek Pietrzak.
Rzecznik WOT wskazał, że zarówno strony internetowe, jak i kanały mediów społecznościowych małych urzędów są chętnie wykorzystywane przez grupy hakerskie. Na nich wtedy publikowane są fałszywe informacje.
Stan wyjątkowy. Operacja pod kryptonimem "Silne Wsparcie"
O operacji pod kryptonimem "Silne Wsparcie" w piątek informował Mariusz Błaszczak. Terytorialsi mają m.in. wspierać mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym.
"Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły operację 'Silne Wsparcie'. Terytorialsi spotykają się dzisiaj z samorządowcami z terenów objętych stanem wyjątkowym. Żołnierze będą wspierać mieszkańców i informować o tym, jak się zachować w sytuacji zagrożenia" - przekazał w mediach społecznościowych szef MON.