Stan wojenny w Korei Południowej. Prezydent przemówił do narodu
Prezydent Korei Południowej w trakcie telewizyjnego przemówienia zapowiedział wprowadzenie stanu wojennego. W jego ocenie opozycja kontroluje parlament i paraliżuje rząd poprzez działania antypaństwowe.
03.12.2024 | aktual.: 03.12.2024 15:29
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol w trakcie wtorkowego przemówienia w telewizji zapowiedział wprowadzenie stanu wojennego na terenie kraju. Oskarża opozycję o kontrolowanie parlamentu, sympatyzowanie z Koreą Północną i paraliżowanie rządu poprzez działania antypaństwowe - pisze agencja AP.
Przyznał, że decyzja ta jest "krytyczna dla obrony porządku konstytucyjnego kraju".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stan wojenny w Korei Południowej. Prezydent nie zdradził szczegółów
- Ogłaszam stan wojenny, aby chronić wolną Republikę Korei przed zagrożeniem ze strony północnokoreańskich sił komunistycznych, wykorzenić nikczemnych pro-północnokoreańskich sił antypaństwowych, które plączą wolność i szczęście naszych ludzi oraz aby chronić wolny porządek konstytucyjny - mówił Yoon Suk Yeol w trakcie przemówienia.
Reuters zaznacza, że Yoon Suk Yeol nie wyjaśnił, jakie kroki zostaną podjęte w związku z ogłoszeniem stanu wojennego.
Opozycja reaguje
W odpowiedzi na orędzie prezydenta Korei Południowej, minister obrony zwołał spotkanie kluczowych dowódców wojskowych - informuje agencja Yonhap.
Natomiast główna partia opozycyjna wezwała swoich przedstawicieli do wstawiennictwa w parlamencie. Po ogłoszeniu stanu wojennego nie można wejść ani wyjść z budynku Zgromadzenia Narodowego - pisze Yonhap.
Najniższe poparcie dla Yoon Suk Yeola od przejęcia władzy
Tymczasem sondaż przeprowadzony w piątek wykazał, że wskaźnik poparcia dla prezydenta Yoon Suk Yeola spadł do 19 procent, co stanowi najniższy poziom od czasu objęcia przez niego urzędu w maju 2022 r.
Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą Gallup Korea wykazało, że pozytywna ocena wyników Yoona spadła o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim tygodniem, natomiast jego negatywna ocena osiągnęła rekordowy poziom 72 procent, o 2 procent więcej niż tydzień wcześniej.
Po raz pierwszy w historii wskaźnik akceptacji Yoona w badaniach Gallupa spadł poniżej 20 procent.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Setki zakłóceń GPS w regionie. Korea Południowa alarmuje
Źródło: AP, Reuters