Trwa ładowanie...
23-01-2014 11:46

Sondaż WP.PL: przewaga PiS nad PO niezagrożona

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec stycznia na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 29 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 23 proc. z nas. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. W ciągu dwóch tygodni notowania PiS nie zmieniły się, a Platforma utraciła 1 punkt proc. poparcia. - Pozycja Prawa i Sprawiedliwości jako lidera wydaje się niezagrożona. Pojawiają się pewne rafy, jak np. możliwość powołania komisji śledczej ws. Macierewicza i obnażenie politycznych praktyk rządu Jarosława Kaczyńskiego, ale to jedynie możliwość, a nie gwarancja przejęcia inicjatywy przez Platformę Obywatelską - komentuje prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sondaż WP.PL: przewaga PiS nad PO niezagrożonaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1m3vpx
d1m3vpx

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 13 proc. Polaków. Notowania SLD zwiększyły się o 1 punkt proc. Na czwartej pozycji uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe cieszące się poparciem 6 proc. ankietowanych. Poparcie dla PSL nie zmieniło się od ostatniego badania.

Do parlamentu dostałby się również Twój Ruch (dawniej Ruch Palikota) z 5-procentowym poparciem (wzrost notowań o 2 punkty proc.).

W badaniu Wirtualnej Polski po raz pierwszy zbadane zostało także poparcie dla ugrupowań Polska Razem Jarosława Gowina oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, na które chce głosować po 2 proc. badanych. Obie partie, tak jak Solidarna Polska (z 1-procentowym wynikiem; bez zmian), nie dostałyby się do sejmu. 17 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

Prof. Kazimierz Kik zwraca uwagę, że choć trwa hegemonia PiS i PO, a w jej ramach PiS utrzymuje prowadzenie, łączne notowania obu partii spadają. - Mamy do czynienia z postępującym rozczarowaniem polityką wśród elektoratów obu partii prawicowych, konkurencja między nimi rozwija się na coraz niższym poziomie. Przy czym to zawiedzenie i zdegustowanie polityką nie przekłada się na poparcie dla innych partii, w tym dla Polski Razem Jarosława Gowina i Solidarnej Polski, a liczba niezdecydowanych utrzymuje się na tym samym poziomie - mówi. Zdaniem politologa, można zaryzykować tezę, że w nadchodzących wyborach możemy się spodziewać bardzo niskiej frekwencji.

d1m3vpx

Przewaga PiS nad PO, jak wskazuje politolog, ma charakter trwały, gdyż partia ta dysponuje twardym elektoratem, którego nic nie skruszy. - Ten elektorat wie lepiej, bo opiera się na wierze. Żadne komisje i rewelacje "podejrzanych" prokuratorów tej wiary nie zgaszą - uważa. Zdaniem rozmówcy Wirtualnej Polski o wyniku nadchodzących wyborów europejskich zdecydują właśnie żelazne elektoraty. Takie elektoraty mają trzy partie w Polsce - PiS, SLD i PSL (przy czym w wypadku tej ostatniej partii, ten elektorat uwidoczni się raczej przy okazji wyborów samorządowych, a nie europejskich). PiS służą także ogólne tendencje występujące w społeczeństwie europejskim, gdzie coraz częściej do głosu dochodzą populiści. - W całej Europie rośnie krytycyzm wobec spraw europejskich, co uzewnętrzni się także przy okazji polskich wyborów do PE. Dlatego PO może te wybory przegrać - przewiduje.

Pogorszyły się notowania premiera, rządu i prezydenta

Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie co czwarty Polak (24 proc.; pogorszenie notowań o 3 punkty proc.). Z kolei źle premiera ocenia ponad 2/3 Polaków (71 proc.; również pogorszenie - o 5 punktów proc.).

Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia co czwarty Polak (21 proc.; pogorszenie o 3 punkty proc.). Złą opinię ma o rządzie trzy czwarte badanych (75 proc.; również pogorszenie - o 4 punkty proc.).

A jak kształtują się notowania Bronisława Komorowskiego? Obecnie dobrze wypowiada się o prezydencie 57 proc. z nas. To pogorszenie notowań o 2 punkty proc. Źle ocenia pracę prezydenta 38 proc. Polaków (również pogorszenie o 2 punkty proc.).

d1m3vpx

Tylko co dziesiąty Polak (14 proc.) pozytywnie ocenia pracę sejmu (pogorszenie o 1 punkt proc.). Ponad trzy czwarte (81 proc.) badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (bez zmian).

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 21 stycznia. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d1m3vpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m3vpx
Więcej tematów