Trwa ładowanie...

Bytom. "NAJcenniejsza" wystawa archeologiczna. Muzeum Górnośląskie obchodzi 110-lecie

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu chwali się swoimi najcenniejszymi zbiorami. Przygotowana z okazji jubileuszu 110-lecia istnienia placówki wystawa pokazuje unikatowe przedmioty, które były gromadzone od zarania dziejów muzeum.

Śląskie. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu chwali się swoimi najcenniejszymi zbiorami. Śląskie. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu chwali się swoimi najcenniejszymi zbiorami. Źródło: UM Bytom
d33mmgp
d33mmgp

Fragment naczynia z pismem runicznym, multanki - najstarszy instrument dęty znaleziony na ziemiach polskich, kości wymarłych zwierząt, biżuteria srebrna z wczesnego średniowiecza, broń z epoki brązu - to tylko nieliczne z przedmiotów, które znalazły się na ekspozycji "NAJcenniejsze" - wystawy zorganizowanej z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

- Można powiedzieć, że jest to wystawa łatwa, miła i przyjemna. Po prostu chwalimy się tym najcenniejszym, co mamy. Na wystawie prezentujemy artefakty ze Śląska, Polski oraz z odległych zakątków, m.in. Ameryki Północnej - mówi Dorota Podyma, kustosz wystawy "NAJcenniejsze".

Ciekawym eksponatem jest drewniana laska, odkryta w Bytomiu. Datowana na XIII wiek była bogato ornamentowana, m.in. gwiazdą Dawida.

- Zastanawiamy się nad jej funkcją. Czy była to laska sądownicza, czy miała coś wspólnego ze społecznością żydowską? W średniowieczu heksagram był symbolem piwowarstwa. I teraz pytanie: czy była to laska sądownicza, czy laska członka cechu piwowarów? - dodaje Dorota Podyma.

d33mmgp

Śląsk. Muzeum Górnośląskie obchodzi 110-lecie. Szczególna wystawa

Ekspozycja prezentuje bogatą kolekcję przedmiotów z działu archeologii. Przygotowana z okazji jubileuszu 110-lecia istnienia muzeum, pokazuje unikatowe przedmioty, które były gromadzone od zarania dziejów placówki. Na ekspozycji będzie też można zapoznać się z historią Działu Archeologii.

Jarosław Kaczyński może się uśmiechnąć. Paweł Kukiz zajął wyraźne stanowisko

Muzeum Górnośląskie posiada największe zbiory archeologiczne na Śląsku i należy do jednej z najważniejszych w regionie i kraju instytucji kulturalnych.

Wystawę będzie można zwiedzać do 30 czerwca w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy placu Jana III Sobieskiego 2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33mmgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33mmgp
Więcej tematów