Skandal z nakazami pracy w DPS. Jest wniosek o odwołanie wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła

O wniosku jako pierwsza Wirtualna Polska dowiedziała się od przedstawicieli opozycji. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł może mieć problemy w związku ze swoją działalnością i decyzjami podejmowanymi wobec pracowników DPS-ów.

Skandal z nakazami pracy w DPS. Jest wniosek o odwołanie wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła
Źródło zdjęć: © PAP | Mateusz Marek
Michał Wróblewski

Koronawirus zaatakował m.in. Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach (woj. mazowieckie). Potrzebna była tam pomoc dodatkowego personelu medycznego. O oddelegowaniu części medyków z Łochowskiej Woli zdecydował obecny wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł. Jego działania okazały się jednak bezprawne (więcej na ten temat TUTAJ).

Zdarzały się przypadki, że takie wezwania otrzymywały matki samotnie wychowujące dzieci, a ustawa zakazuje kierowania ich przymusowo do pracy. Były minister zdrowia twierdzi, że korzysta "z dostępnych zasobów" i nie zna sytuacji każdej z osób.

– Nie widzę żadnej nieprawidłowości w delegowaniu pracowników do Domów Pomocy Społecznej – przyznał później w Programie Specjalnym WP Konstanty Radziwiłł. Wojewoda mazowiecki wysłał takie wezwania dla m.in. kobiety karmiącej 5-miesięczne dziecko, czy matek samotnie wychowujących swoje pociechy.

– Każda osoba z nakazem może się odwołać od mojej decyzji – dodał.

Media w tym tygodniu – m.in. TVN24.pl – opisywały, że Radziwiłł nie weryfikował, kogo tak naprawdę deleguje do pracy. Doszło do tego, że samotna matka 13-latka miała przymusowo iść do pracy w DPS-ie w Tomczycach. Gdy odmówiła, próbowano wymierzyć jej karę finansową w wysokości 5 tys. zł. Osoby w wieku powyżej 60. lat również nie mogą być delegowane przymusowo do innego miejsca - a były.

Opozycja w związku z tą sprawą chce odwołania wojewody przez szefa rządu Mateusza Morawieckiego. Poniżej publikujemy treść pisma w tej sprawie.

"Szanowny Panie Premierze! W związku z opisanymi w mediach, licznymi przypadkami podejmowania przez Wojewodę Mazowieckiego pana Konstantego Radziwiłła niezgodnych z prawem decyzji w zakresie skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii pracowników podmiotów leczniczych, osób wykonujących zawody medyczne oraz osób, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, a także innych osób oraz w związku z nieskutecznymi działaniami w zakresie przeciwdziałania COVID-19 i brakiem zapewnienia wsparcia dla placówek opieki stałej i szpitali w województwie mazowieckim, wnioskuję o odwołanie (...) Wojewody Mazowieckiego pana Konstantego Radziwiłła" – pisze polityk PO Michał Szczerba w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak czytamy dalej: "W świetle opisanych w mediach przypadków Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w ostatnim czasie wydał kilkadziesiąt decyzji, o których mowa w art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239). Wielokrotnie wydawał przedmiotowe decyzje wobec osób, które zgodnie z art. 47 ust. 3 ww. ustawy nie podlegają skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii".

W liście do premiera poseł Szczerba w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej pisze: "Media informują o przypadkach skierowania przez Wojewodę Mazowieckiego na miesięczną delegację do zakażonego wirusem domu pomocy społecznej osoby powyżej 60. roku życia oraz samotnie wychowujące dzieci i przebywające na urlopie macierzyńskim. Ponadto, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł z naruszeniem przepisów prawa nałożył kary finansowe na wyżej wspomniane osoby, które nie wykonały rzeczonych decyzji. Należy wskazać, że zgodnie z art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239) skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii m.in. nie podlegają: osoby, które nie ukończyły 18 lat bądź ukończyły 60 lat; kobiety w ciąży; osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat; osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat; osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego; osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy; inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi".

– Opisana w niniejszym piśmie sprawa wskazuje na pilną potrzebę podjęcia działań przez Pana Premiera w celu wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec Wojewody Mazowieckiego pana Konstantego Radziwiłła, a w szczególności odwołanie go z zajmowanego stanowiska – konkluduje przedstawiciel opozycji.

Jak dodaje Michał Szczerba w imieniu klubu KO: – Państwo, które nie potrafi chronić najsłabszych i najbardziej bezbronnych, nie potrafi chronić nikogo. Takiej ochrony i wsparcia nie zapewnia placówkom dotkniętym COVID-19 Wojewoda Mazowiecki. Pokazują to miejsca, gdzie pojawiły się zakażenie, a wojewoda wyposażony w upoważnienia ustawowe, okazał się bezradny. Personel, pensjonariusze i pacjenci zostali pozostawieni są sami sobie.

Koronawirus w Polsce. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: nakazałem podjęcie śledztwa ws. DPS-ów

Reakcja rządu jest szybka. Ws. naruszenia procedur w DPS-ach zostało wszczęte śledztwo.

– Jako prokurator generalny podjąłem decyzję o uruchomieniu postępowania mającego zbadać, czy nie doszło do rażącego naruszenia procedur związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia w niektórych Domach Pomocy Społecznej – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1200)