Sejm wznawia obrady. Nietypowy początek, premier ujawnił plan dla Białorusi

Od piątkowego poranka posłowie obradują na 16. posiedzeniu Sejmu. Izba niższa parlamentu wznowiła prace po godzinie 15:45, a porządek obrad ponownie jest napięty. Tuż po przewie doszło do nietypowego zachowania wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Sejm wznawia obrady. Nietypowy początek, premier ujawnił plan dla Białorusi
Źródło zdjęć: © PAP
Piotr Białczyk

14.08.2020 | aktual.: 14.08.2020 18:45

Już na samym początku wznowionych obrad doszło do kuriozalnej sytuacji. Wicemarszałek Sejmu przedstawił punkt obrad, po czym zapytał czy ktoś "zgłasza sprzeciw", jednak nie uściślił o co konkretnie chodzi. - Prawdę mówiąc nie wiem, po co to zrobiłem - przyznał szczerze Ryszard Terlecki.

Na mównicę wszedł poseł Grzegorz Braun, który krytykował wicemarszałka i przekonywał, że "pandemia koronawirusa jest fałszywa". Terlecki pozostawił wniosek ze sprzeciwem bez dalszego biegu, po czym odebrał telefon. Sejm przeszedł do procedowania kolejnego punktu obrad - sprawozdania komisji ws. nowelizacji "ustawy covidowej" dotyczącym bonu turystycznego.

Większość opozycji wspiera nowelizację autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Z takiego podejścia wyłamała się Konfederacja. - Na tej sali próbujecie wprowadzić stan wojenny 2.0. Premiera Holandii mówiła o tym, że nie będzie nakazywać obywatelom noszenia maseczek, ponieważ nie ma naukowych dowodów, że to pomaga (premierem Holandii jest mężczyzna - Mark Rutte - red.) - przekonywał Grzegorz Braun, który w swoim wystąpieniu ani raz nie odniósł się do procedowanego projektu. Poseł Konfederacji oskarżał rząd o śmierci ludzi "na odleżyny" i "samotne umieranie bez odwiedzin bliskich".

Obrady Sejmu. Premier przedstawił plan ws. Białorusi

Na mównicę sejmową wszedł premier Mateusz Morawiecki, który ujawnił plan dla Białorusi. Opiera się on na 3 filarach i 5 punktach. - Represjonowanym łatwiej będzie wjechać do Polski. Nie ma tutaj czasu do stracenia. Zaproponujemy dla nich zwolnienie z opłat, a także w wyjątkowych sytuacjach przekraczanie granicy bez dokumentów - ujawnił szef rządu. Rada Ministrów ma także wesprzeć niezależne media na wschodzie oraz pomóc organizacjom pozarządowym.

- Chcemy pomagać im w wyrażaniu własnych poglądów, pragnień i wolności (...). Zaproponowałem naszym partnerom z UE pilne posiedzenie, coraz więcej liderów państw Zachodu do nas dołącza. W takim czasie nie można zakładać maski obojętności - dodał Morawiecki.

Po wystąpieniu premiera posłowie przeszli do bloku głosowań. Przyjęto m.in. rządowy dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej z okazji rocznicy sierpnia '80, a także nowelizację ustawy reprywatyzacyjnej.

Obrady Sejmu. Ostatnie wystąpienie RPO Adama Bodnara

Wywołująca wiele emocji ustawa, która przewiduje podwyżki dla posłów, ale i także najważniejszych osób w państwie, ekspresowo - po niespełna 7 godzinach - przeszła przez Sejm.
Za było 386 posłów, przeciw 33, wstrzymało się 15.

- Wniosek spełnia oczekiwanie, żeby państwo było skromne, ale wynagrodzenia odniosły się do tego, co dzieje się na rynku. A pensja osób sprawujących władzę mieści się na szczeblach średniego, a nawet niższego wynagrodzenia na rynku - mówił podczas porannej sesji Marek Suski z PiS.

Posłów czeka także szereg głosowań - począwszy od nad nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, a także nad sprawozdaniami: Rady Mediów Narodowych oraz KRRiT za ubiegły rok. Wieczorem - wstępnie o 19 - parlamentarzyści zapoznają się z informacją o działalności Rzecznik Praw Obywatelskich. Po raz ostatni wygłosi je odchodzący z urzędu Adam Bodnar.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (676)