Trwa ładowanie...
d2xqt81

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie. "Nie możemy być obojętni wobec Białorusi"

- Solidarność nie pozwala nam być biernym wobec wydarzeń za naszą wschodnią granicą - mówił w Sejmie premier. Mateusz Morawiecki ujawnił plan dla Białorusi. Na jego mocy niektórzy represjonowani obywatele ze Wschodu będą przekraczać granicę bez dokumentów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm. Premier Mateusz Morawiecki ujawnił plan dla Białorusi
Sejm. Premier Mateusz Morawiecki ujawnił plan dla Białorusi (Sejm)
d2xqt81

- Chcemy pomagać im w wyrażaniu własnych poglądów, pragnień i wolności (...). Zaproponowałem naszym partnerom z UE pilne posiedzenie, coraz więcej liderów państw Zachodu do nas dołącza. W takim czasie nie można zakładać maski obojętności - mówił premier. Morawiecki stwierdził, że potrzebny jest kompletny plan dla wschodnich sąsiadów.

- Plan zawiera 5 punktów: pomoc represjonowanym i zwalnianym z pracy. Razem z Amerykanami rozbudujemy go, bo właśnie w Polsce wielu Białorusinów znalazło swój drugi dom. Zaproponujemy program stypendialny dla studentów i naukowców relegowanych z uczelni - mówił premier.

Premier o Białorusi. "Niektórzy represjonowani wjadą do Polski bez dokumentów"

Kolejny punkt dotyczy przekraczania granic RP. - Represjonowanym łatwiej będzie wjechać do Polski. Nie ma tutaj czasu do stracenia. Zaproponujemy dla nich zwolnienie z opłat, a także w wyjątkowych sytuacjach przekraczanie granicy bez dokumentów - ujawnił Morawiecki. Polski rząd ma także wesprzeć niezależne media na wschodzie.

d2xqt81

Zobacz wideo: Starcia w Mińsku. Michał Szczerba z Mińska: polski rząd "przespał" kilka miesięcy

Plan dla Białorusi zakłada także wsparcie dla organizacji pozarządowych. - Ma to budować poczucie solidarności międzynarodowej (...). Chcemy być wiarygodnym partnerem, bo choć rzeka nas dzieli, to mamy wspólne cele i interesy - przekonywał premier. Szef rządu zapewniał, że Polska nie zamierza ingerować w sprawy ustrojowe na Białorusi, ale wyciąga pomocną dłoń dla tamtejszych obywateli.

Premier apeluje do władz Białoruskich. "Rozważcie możliwość nowych wyborów"

- Wzywamy władze białoruskie, aby rozważyły możliwość zorganizowania ponownych wyborów prezydenckich. Wolnych i uczciwych, przy współudziale zagranicznych obserwatorów - dodał pod koniec wystąpienia premier Mateusz Morawiecki. Po wystąpieniu premiera rozległy się brawa, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości wstali z miejsc.

Przypomnijmy, że w piątkowy poranek posłowie przyjęli przez aklamację uchwałę ws. sytuacji za wschodnią granicą., w której potępia przemoc stosowaną przez władzę białoruskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xqt81

Podziel się opinią

Share
d2xqt81
d2xqt81