Sejm zbiera się na jednodniowe posiedzenie. Napięty grafik piątkowych obrad

Punktualnie o 10 w piątek rozpocznie się 16 posiedzenie Sejmu. Porządek obrad jest wyjątkowo napięty, ponieważ posłowie spotkają się tylko na jeden dzień. W ostatniej chwili na agendę wszedł także "kosztowny" projekt ustawy.

Sejm zbiera się na jednodniowe posiedzenie. Napięty grafik piątkowych obrad
Źródło zdjęć: © East News
Piotr Białczyk

13.08.2020 | aktual.: 13.08.2020 21:41

Na wieczornym posiedzeniu komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych pojawiła się inicjatywa ustawodawcza dot. projektu zakładającego podwyżkę wynagrodzeń dla parlamentarzystów. Wszystkich 12 posłów (z różnych opcji politycznych - red.) zagłosowało "za", wobec czego projekt trafi pod piątkowe obrady Sejmu.

- Problem jest poważny. Trzeba się nad tym zastanowić - przyznał Ryszard Terlecki. Szef klubu parlamentarnego PiS nie wykluczył że projekt zostanie przyjęty jeszcze w ten sam dzień, choć "nie jest przekonany, co do szybkiego tempa". - Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji - dodał wicemarszałek Sejmu.

Sejm zbiera się na posiedzenie. Wyciekł projekt budżetu izby

Według przewodniczącego komisji Kazimierza Smolińskiego (PiS) nowelizacja ustawy ma dotyczyć "wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe", ale szczegóły nie są bliżej znane. "Wyborcza" nieoficjalnie informuje, że może chodzić o pensję dla pierwszej damy Agaty Dudy w wysokości 17 tys. złotych brutto. Z kolei "Rzeczpospolita" ujawniła ostatnio, że szeregowi posłowie PiS skarżą się na obecne pensje i domagają się powrotu do uposażeń sprzed 2018 roku (wtedy po aferze z nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło obniżono je o 1200 złotych - red.).

Zgodnie z ujawnionym przez media wstępnym budżetem izby niższej parlamentu na przyszły rok, najwięcej z kieszeni podatnika pójdzie na wynagrodzenie urzędników i uposażenie poselskie. Ze wstępnych szacunków na ten zostanie wydane ok. 185 mln złotych.

Sejm zbiera się na posiedzenie. Napięty harmonogram piątkowych obrad

Sejm może także zająć się kontrowersyjnym projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Posłowie PiS chcą uzupełnić tzw. tarczę kryzysową 2.0. o zapis znoszący de facto odpowiedzialność dla polityków i urzędników za działania w czasie pandemii.

"Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione" - tak brzmi przepis, który od kilkunastu godzin jest szeroko komentowany w mediach.

Posłów w piątek czeka także szereg głosowań - począwszy od nad nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, a także nad sprawozdaniami: Rady Mediów Narodowych oraz KRRiT za ubiegły rok. Porządek obrad Sejmu może też zostać uzupełniony o sprawozdanie Rzecznika Praw Obywatelskich za 2019 rok (Adam Bodnar kończy właśnie swoją kadencję - red.), a także o uchwałę w sprawie uczczenia lubelskiego lipca 1980.

Źródło: sejm.gov.pl, "Gazeta Wyborcza"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (561)