Trwa ładowanie...
dxm068v

Sejm planuje przyszłe wydatki. Media dotarły do projektu budżetu na 2021 rok

Sejm - pomimo szalejącej pandemii koronawirusa oraz powoli odradzającej się gospodarki po kryzysie - nie zamierza oszczędzać. Z najnowszych danych wynika, że w przyszłym roku izba niższa parlamentu zamierza udać się na kosztowne zakupy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Media dotarły do projektu przyszłego budżetu Sejmu
Media dotarły do projektu przyszłego budżetu Sejmu (East News)
dxm068v

Z wyliczeń do których dotarł "Fakt" wynika, że jeden dzień funkcjonowania Sejmu będzie kosztował w przyszłym roku 1,5 mln złotych. To wszystko z kieszeni podatnika. W sumie daje to aż 529 mln złotych rocznie, choć Kancelaria zapewnia, że jest to kwota niższa o blisko 30 mln złotych w stosunku do lat poprzednich. Jedak tabloid przeanalizował dostępne dane i przekonuje, że zwykły poseł nie odczuje tej różnicy.

Wzrośnie m.in. kwota na noclegi (o 812 tys. złotych), zaplanowano także zakup 6 nowych limuzyn. Dodatkowo w przyszłym budżecie pojawi się zapis o dodatkowych emeryturach dla urzędników i posłów z tytułu składki na Pracownicze Plany Kapitałowe. Oprócz tego Sejm ma możliwość czarterów samolotów, 13. dla pracowników lub nowych telefonów.

Najwięcej - bo aż 185 mln złotych - zostanie wydane na wynagrodzenie urzędników i uposażenie poselskie. Przypomnijmy, że bazowe wynagrodzenie posła to 8016,70 zł brutto.

dxm068v

Zobacz wideo: Starcia w Mińsku. Michał Szczerba z Mińska: polski rząd „przespał” kilka miesięcy

Do tej kwoty dochodzą inne przywileje, jak chociażby ten w postaci diety stanowiącej 25 proc. uposażenia. W praktyce daje to 2473,08 złotych brutto, wypłacane co miesiąc i wolne od podatku.

"Rzeczpospolita" ujawniła ostatnio, że szeregowi posłowie PiS domagają się powrotu do uposażeń sprzed 2018 roku (wtedy po aferze z nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło obniżono je o 1200 złotych - red.). Partia miała wytypować wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, aby w tej sprawie negocjował z opozycją. Ta miałaby złożyć projekt zmiany ustawy o wynagrodzeniach, a PiS miał nie protestować i go poprzeć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxm068v

Podziel się opinią

Share
dxm068v
dxm068v