Trwa ładowanie...
d3inb1c

Rosja odtajnia dokumenty ws. Polski. Siergiej Ławrow komentuje też decyzję Andrzeja Dudy

Nowa odsłona w propagandowych działaniach Moskwy. Rosyjskie władze poinformowały o opublikowaniu dokumentów ws. Polski, co ma być "kontynuacją ochrony prawdy historycznej." Dokumenty dotyczą m.in. działań Armii Czerwonej w Warszawie 17 stycznia 1945 r. Siergiej Ławrow skomentował też decyzję Andrzeja Dudy ws. wyjazdu do Izraela.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow (PAP, Fot: EPA/MAXIM SHIPENKOV)
d3inb1c

Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście" - napisali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w oświadczeniu w mediach społecznościowych. Agencja AFP wprost stwierdza, że tym samym Rosja oskarżył polskie podziemie o wymordowanie Żydów i Ukraińców.

Rosyjski resort obrony zamieścił link do dokumentów oraz odnośnik do strony internetowej, którą poświęcono "75. rocznicy wyzwolenia miasta". Folder z plikami do pobrania nazwano "Wyzwolenie Warszawy" - zauważa Polskie Radio.

Na witrynie (z domeną rosyjskiego MON) zamieszczono m.in. skany dokumentów oraz informacje o Powstaniu Warszawskim, Armii Krajowej, obozach zagłady na terytorium Polski, a także część dot. "walk o Warszawę" i "pomocy gospodarczej dla polskiej ludności".

d3inb1c

Zobacz też: Kontrowersyjny występ Korwina-Mikkego w rosyjskiej TV. Bezwzględny komentarz Sienkiewicza

Rosyjski resort obrony wyjaśnił, że dokumenty pochodzą z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji. "To kontynuacja działalności resortu obrony, mającej na celu ochronę i obronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii, próbom rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i II wojny światowej" - podkreślono w komunikacie.

Nowy cios z Rosji. Siergiej Ławrow mówi o propagandzie

Do opublikowanych dokumentów odniósł się szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

d3inb1c

Stwierdził, że Moskwa jest otwarta na dialog na podstawie dokumentów archiwalnych. Ławrow wspomniał też o kontaktach historyków polskich i rosyjskich, ale zaznaczył, że ich praca "nie powinna być zakładniczką prób uczynienia z historii propagandy".

twitter/screen

- Rosja będzie nadal czynić wszystko, co jest konieczne do przeciwdziałania fałszowaniu historii i zachowania dobrego imienia żołnierzy zwycięzców - mówił rosyjski minister podczas piątkowej konferencji prasowej w Moskwie.

d3inb1c

Ławrow poruszył też sprawę zaplanowanego na 23 stycznia Światowego Forum Holokaustu.

- Wiemy, że nasi polscy koledzy - choć prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie pojedzie na to wydarzenie, nie wiem czemu (...) - próbują przekonać zachodnich uczestników (...), aby oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia, odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej - skomentował szef dyplomacji Moskwy.

Źródła: Polskie Radio, RMF FM, AFP

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3inb1c

Podziel się opinią

Share

d3inb1c

d3inb1c
Więcej tematów