Trwa ładowanie...

Republikanie krytykują przejście posłanek do PiS. "Decyzja związana z osobistymi korzyściami”

Zarząd Stowarzyszenia "Republikanie" odciął się od decyzji części działaczy o założeniu nowej partii, którą uznał za dzielenie swego środowiska. "Republikanie" oczekują, że założyciele partii, m.in. posłanki: Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska zrezygnują z członkostwa w stowarzyszeniu.

Republikanie krytykują przejście posłanek do PiS. "Decyzja związana z osobistymi korzyściami”Źródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d1af76u
d1af76u

Dwie posłanki istniejącego dotychczas Koła Poselskiego Republikanie: Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska, prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel oraz wiceprezes Stowarzyszenia "Republikanie" Michał Połuboczek poinformowali o tworzeniu nowej formacji politycznej - Partii Republikańskiej. Ma ona razem z PiS, Solidarną Polską i Polską Razem współtworzyć Zjednoczoną Prawicę.

Siarkowska i Janowska mają ponadto dołączyć do klubu PiS, co oznacza, że trzyosobowe koło Republikanie przestanie istnieć. Trzecia z członkiń koła Magdalena Błeńska nie zamierza iść w ślady swych koleżanek. W rozmowe z Wirtualną Polską wyjaśniła, dlaczego.

Zarząd Stowarzyszenia "Republikanie" oświadczył, że przejście Siarkowskiej i Janowskiej do klubu PiS to "ich indywidualna decyzja, związana wyłącznie z osobistymi korzyściami wynikającymi z wejścia do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość".

Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość i duże pieniądze

"Działanie takie jest niezgodne z zasadami wyznawanymi przez członków Stowarzyszenia, a także jego celami statutowymi. Działanie Anny Marii Siarkowskiej i Małgorzaty Janowskiej doprowadziło do likwidacji Koła Poselskiego Republikanie, a co za tym idzie zorganizowanej reprezentacji republikańskiej w Sejmie" - podkreśliły władze stowarzyszenia w oświadczeniu.

d1af76u

"To podział środowiska"

Według zarządu "deklaracja założenia Partii Republikańskiej nie jest działaniem w żaden sposób powiązanym z działalnością Stowarzyszenia Republikanie". "Zarząd Stowarzyszenia stanowczo odcina się od działań mających na celu podział środowiska republikańskiego w Polsce" - głosi oświadczenie.

"Oczekujemy, że te osoby, które podpisały się pod deklaracją założycielską nowej Partii, a są członkami SR, postąpią honorowo i zrezygnują z członkostwa w Stowarzyszeniu" - podkreślił zarząd "Republikanów".

Pod oświadczeniem podpisali się: prezes stowarzyszenia Karol Rabenda, sekretarz zarządu Marcel Klinowski, członkowie zarządu: Wojciech Helmin i Agnieszka Grzegorzewska oraz Magdalena Błeńska.

d1af76u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1af76u
Więcej tematów