Trwa ładowanie...
d1nakrd

Prof. Kazimierz Kik: Teresa Piotrowska to najsłabsze ogniwo nowego rządu

Skład nowego rządu to zaskoczenie z punktu widzenia strategii politycznej. Donald Tusk potrafił pokonać w sobie wstręt do Grzegorza Schetyny, zabezpieczając tym samym PO przed konwulsjami w okresie wyborczym – mówi WP.PL prof. Kazimierz Kik, politolog. Dodaje, że najsłabszym punktem gabinetu Ewy Kopacz, jest Teresa Piotrowska, nowa szefowa MSW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Kazimierz Kik: Teresa Piotrowska to najsłabsze ogniwo nowego rządu
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1nakrd

W opinii profesora, myślą przewodnią w formułowaniu nowego rządu było zabezpieczenie Platformy przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. – Chodziło o wciągnięcie Grzegorza Schetyny i Cezarego Grabarczyka do odpowiedzialności za sprawy rządu. Donald Tusk postąpił racjonalnie, bo pokazał, dając Ewie Kopacz zielone światło do podejmowania określonych decyzji personalnych, że zależy mu na jedności w szeregach partyjnych – mówi prof. Kik.

Profesor tłumaczy, że prezydent odegrał istotną rolę w doborze nowych ministrów. - Widać, że Bronisławowi Komorowskiemu zależało na tym, by mieć większy wpływ na politykę zagraniczną. Gwarantem wzmocnienia jego pozycji będzie z pewnością obsadzenie Grzegorza Schetyny na stanowisku ministra spraw zagranicznych – podkreśla prof. Kik.

Politolog dodaje, że dojdzie do nowego otwarcia w polskiej polityce zagranicznej. – Radosław Sikorski był w oczach Rosjan wrogiem, inspiratorem antyrosyjskich posunięć Unii Europejskiej. Przejęcie sterów przez Schetynę stwarza możliwość złagodzenia napiętych relacji z Moskwą, powrotu Polski do stolika negocjacyjnego ws. kompromisowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie – akcentuje profesor.

d1nakrd

Największym błędem Ewy Kopacz jest – zdaniem prof. Kika – powołanie Teresy Piotrowskiej na stanowisko szefa MSW. – Nowa premier słynie z tego, że ma zaufanie tylko do „zaufanych”. Trudno zrozumieć tę decyzję, ponieważ Piotrowskiej powierzono newralgiczny resort. Niestety nie dostrzegam w dotychczasowych działaniach pani minister żadnych przesłanek pozwalających na spokojne oczekiwania realizacji powierzonych jej zadań. To słaby punkt nowego rządu. Z drugiej strony to ukłon w stronę konserwatywnego nurtu w partii – twierdzi prof. Kik.

Teresa Piotrowska jest z wykształcenia teologiem, była katechetką w jednej z bydgoskich szkół. Później pracowała w Radzie Miejskiej i Zarządzie Miasta Bydgoszczy. Była także wojewodą bydgoskim i wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych. Według doniesień mediów i polityków, Piotrowska i Kopacz znają się od kilkunastu lat, są bliskimi koleżankami.

Skład nowego rządu:

minister spraw zagranicznych - Grzegorz Schetyna (nowy)
minister spraw wewnętrznych – Teresa Piotrowska (nowa)
minister administracji i cyfryzacji - Andrzej Halicki (nowy)
minister sprawiedliwości - Cezary Grabarczyk (nowy)
minister infrastruktury i rozwoju - Maria Wasiak (nowy)
minister gospodarki - Janusz Piechociński (bez zmian)
minister rolnictwa - Marek Sawicki (bez zmian)
minister pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz (bez zmian)
minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak (bez zmian)
minister skarbu - Włodzimierz Karpiński (bez zmian)
minister sportu - Andrzej Biernat (bez zmian)
minister środowiska - Maciej Grabowski (bez zmian)
minister edukacji - Joanna Kluzik-Rostkowska (bez zmian)
minister finansów - Mateusz Szczurek (bez zmian)
minister nauki i szkolnictwa wyższego - Lena Kolarska-Bobińska (bez zmian)
minister kultury i dziedzictwa narodowego - Małgorzata Omilanowska (nowa)
Pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania nadal będzie Małgorzata Fuszara, a szefem kancelarii premiera - tak jak wcześniej - Jacek Cichocki. - Za miesiąc będziemy dokonywać przeglądu wiceministrów - zapowiedziała Ewa Kopacz.

d1nakrd

Podziel się opinią

Share
d1nakrd
d1nakrd
Więcej tematów