Pomorskie. Bakterie coli w Zatoce Gdańskiej po awarii w "Czajce"
Jakość wody na kąpielisku w Mikoszewie w Zatoce Gdańskiej nie odpowiada wymaganiom sanitarnym - poinformował w sobotę sanepid.
Jakość wody na kąpielisku w Mikoszewie w Zatoce Gdańskiej nie odpowiada wymaganiom sanitarnym - poinformował w sobotę sanepid. "Jest to wynik badania próbek wody pobranych w czwartek w rejonie ujścia Wisły. W związku z awaryjnym zrzutem ścieków do Wisły po awarii Zakładu Oczyszczalni Ścieków "Czajka"w Warszawie" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
Wojewódzka Sanitarna Stacja Epidemiologiczna poinformowała w sobotę o wynikach badań, które dotyczą próbek wody, pobranych u ujścia Wisły w czwartek.
Sanepid poinformował, że jakość wody na kąpielisku w Mikoszewie wykazała przekroczenie normy dla obecności bakterii Escherichia 1976 NPL/100 ml. wody coli (dopuszczalna wartość wynosi ≤ 1000 NPL/100 ml wody) oraz Enterokoki – 490 jtk/100 ml. wody (dopuszczalna wartość ≤ 400 jtk/100 ml wody).
"Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z przedstawionymi wynikami badań apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Zatoki Gdańskiej w wyżej wskazanym kąpielisku" - tak brzmi komunikat na stronie Wojewódzkiej Sanitarnej Stacji Epidemiologicznej w Gdańsku
Zatoka Gdańska. Kąpielisko Gdańsk-Świbno
Na stronie WSSE jest również informacja o tym, że na kąpielisku Gdańsk – Świbno, gdzie w czwartek także pobrano próbki do badania - analiza próbek wody wykazała, że "jakość w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym".
Awaria "Czajki" w Warszawie vs. woda w Bałtyku
Próbki wody z Zatoki Gdańskiej pobierane są przez pracowników pomorskiego Sanepidu codziennie od 4 września. To właśnie wtedy do Bałtyku dotarła pierwsza fala niosąca z sobą nieczystości po awarii "Czajki". Do awarii "Czajki" doszło w sobotę 29 sierpnia w Warszawie.
Normy próbek poddanych analizie zostały przekroczone pierwszy raz.