"Polska jest dumna". Duda podziękował swoim poprzednikom. Powodem Ukraina
Prezydent Andrzej Duda napisał w mediach społecznościowych, że Polska jako pierwsze państwo uznało niepodległość Ukrainy. "Dziękuję też moim poprzednikom za wkład w relacje polsko-ukraińskie" - dodał prezydent.
"Ukraina świętuje dzisiaj rocznicę swojej Niepodległości, a Polska jest dumna, że była pierwszym państwem, które ją uznało. Wczoraj i dziś złożyłem życzenia prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i Narodowi Ukrainy. Dziękuję też moim poprzednikom za wkład w relacje polsko-ukraińskie" - napisał Andrzej Duda w środę wieczorem na Twitterze.
Tego dnia Ukraińcy mieszkający w Warszawie świętowali Dzień Niepodległości Ukrainy na placu Zamkowym.
Przesłanie i życzenia dla uczestników wydarzenia w formie nagrania oprócz prezydenta Polski przekazał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Wpadka Tuska? Polityk wskazuje na zachowanie Terleckiego
Wojna w Ukrainie trwa. Duda spotkał się z Zełenskim
We wtorek Andrzej Duda przebywał w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Zełenskim i jako jedyny zagraniczny przywódca osobiście uczestniczył w spotkaniu Platformy Krymskiej. Większość zagranicznych gości uczestniczyła w niej zdalnie.
- Wszyscy mówili, że będzie można mówić o zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę wtedy, gdy Krym zostanie Ukrainie zwrócony, gdy Ukraina wróci do swoich granic uznanych przez wspólnotę międzynarodową - podkreślił Duda po zakończeniu szczytu.
Jak wskazywał, jeszcze przed rozpoczęciem inwazji przez Rosję część polityków "niejednoznacznie" wypowiadała się na temat Krymu. - Można było nawet rozumieć, że są takie głosy, które mówią: no, Rosja zajęła, ale może tę wojnę należy zakończyć, że to po prostu zostanie uznane międzynarodowo, nawet w sposób milczący, że Rosja po prostu zajmuje to terytorium - mówił prezydent.
Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego.
Źródło: PAP
Przeczytaj również: