Trwa ładowanie...

Pogoda na weekend. Gwałtowne burze, potem ochłodzenie

W piątek przez Polskę z północnego zachodu na południowy wschód przejedzie chłodny front niżowy. Jego centrum znad Bałtyku szybko przemieści się nad Białoruś. To oznacza gwałtowne burze, silny wiatr i ochłodzenie.

Burze w PolsceBurze w PolsceŹródło: PAP
d2bkyah
d2bkyah

Front ten w ciągu dnia wraz ze wzrostem temperatury będzie się stopniowo uaktywniał. Dlatego do południa (przy jeszcze niezbyt wysokiej temperaturze) przez północno-zachodnią Polskę przejdzie wręcz niezauważalnie. Jednak już około południa w pasie po przekątnej (Wrocław-Białystok) pojawią się pierwsze frontowe, jeszcze niegroźne burze.

Niestety, po południu front nasunie się na rozgrzaną południowo-wschodnią część kraju (poniżej linii Wrocław – Łódź – Białystok) i tutaj burze przybiorą na sile. Zatem w piątek po południu w południowo-wschodniej Polsce możemy się spodziewać gwałtownych burz z ulewnym deszczem (możliwy grad) i porywistym wiatrem.

Pogoda. Silny wiatr

W piątkowe popołudnie uważajmy na południowym wschodzie, poniżej linii Wrocław-Białystok. To tu dojdzie do spotkania rozgrzanego powietrza śródziemnomorskiego z napływającym wraz z frontem atlantyckim chłodem. Będzie to sprzyjać gwałtownemu rozwojowi frontowych chmur burzowych Cumulonimbus, które tworzyć będą charakterystyczne kowadła. Zatem uważajmy, bo tak rozwinięte chmury niosły będą z sobą groźne wyładowania, krótkotrwałe, ale ulewne deszcze (możliwy grad) i silny, porywisty wiatr, który może dochodzić do 70-90 km/h.

Pogoda. Spadek temperatury

Przemieszczając się z północy na południe, front chłodny powoli, ale skutecznie spychał będzie śródziemnomorskie ciepło, ściągając za sobą chłodniejsze powietrze atlantyckie. Dlatego jeszcze w centrum i na południu utrzyma się ciepło. Jednak już nad północną część kraju - po przejściu frontu - rozpocznie się spływ z północnego zachodu chłodniejszego, bardziej rześkiego powietrza atlantyckiego. Stąd w pasie środkowym i południowym (przed frontem) odnotujemy jeszcze 25-27 stopni, ale na północy (za frontem) temperatura dobije zaledwie do 20-22 kreski.

W weekend zmiana w pogodzie. Najnowsza prognoza

Pogoda. Od soboty atmosfera uspokoi się

W sobotę niż znad Białorusi szybko odejdzie nad południową Rosję, a jego chłodny front opuści obszar Polski i odsunie od nas śródziemnomorskie ciepło. Zatem już w sobotę po całym kraju rozleje się bardziej rześkie powietrze atlantyckie. Temperatura spadnie poniżej 20. kreski i wyniesie od 15 stopni na północy do 20 na południu. To atlantyckie, rześkie powietrze ze wskazaniami z okolic 20 stopni pozostanie z nami na dłużej, bo prawdopodobnie przez cały przyszły tydzień.

d2bkyah

Prognozę pogody przygotował Robert Wójcik.

Wrocławskie biuro prognoz "Cumulus Wojciech Majik".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2bkyah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bkyah
Więcej tematów