Trwa ładowanie...

Pogoda nie pomoże w zakupach. Alerty IMGW 2. stopnia

Pogoda na początku przedświątecznego weekendu nie będzie zbyt przyjemna. Na południu musimy być przygotowani na bardzo silny wiatr, a w centrum Polski i północnym wschodzie na bardzo gęste mgły. IMGW wydał ostrzeżenia w ośmiu województwach. W górach to alerty 2. stopnia.

Pogoda nie pomoże w zakupach. Alerty IMGW 2. stopniaŹródło: wxcharts.com/NOAA/twitter.com
d1vlrzb
d1vlrzb
  • IMGW ostrzega, że na południu prędkość wiatru w porywach może sięgać 95 km/h
  • Najdłużej wichura utrzyma się w woj. śląskim i małopolskim
  • Kierowcy w centrum muszą uważać z powodu gęstej mgły

Piątek ma być bardzo ciepły, ale dokuczać będzie nam silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał z tego powodu ostrzeżenia 2. stopnia dla południowych powiatów województw śląskiego i małopolskiego. Prędkość wiatru w porywach może sięgać tam 95 km/h, w samych górach jeszcze więcej.

Ostrzeżenia 1. stopnia przed silnym wiatrem IMGW wydał również dla południowych części woj. dolnośląskiego i opolskiego. Miejscami na Opolszczyźnie będzie wiało do 90 km/h, a na Dolnym Śląsku - do 75 km/h.

d1vlrzb

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na terenie woj. opolskiego obowiązują do soboty w powiatach: głubczyckim, nyskim oraz prudnickim. W Dolnośląskiem alerty obowiązują w trzech powiatach: lubańskim, lwóweckim i zgorzeleckim.

Pogoda. Gęste mgły w centrum i na północnym wschodzie

To jednak nie koniec komunikatów IMGW. Synoptycy instytutu przestrzegają kierowców przed bardzo silnymi mgłami, które mogą wystąpić we wschodniej części Mazowsza oraz w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

W tych czterech regionach obowiązują ostrzeżenia 1. stopnia przed gęstą mgłą.

Pogoda. Co oznaczają stopnie ostrzeżeń IMGW

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

d1vlrzb

Drugi (z trzech stopni ostrzeżeń) oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność i śledzenie komunikatów.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Nowe oskarżenia pod adresem Tomasza Grodzkiego. Jest reakcja marszałka

d1vlrzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vlrzb
Więcej tematów