Trwa ładowanie...

Pogoda dała im się we znaki. Urzędnicy pracują krócej. Bo jest upał i nie mają klimatyzacji

Urzędnicy narzekają, że przy braku klimatyzacji pracować się nie da. Ze względu na "zagrożenie zdrowia i życia" skrócono im godziny pracy. Tak jest w Wąbrzeźnie, Legnicy czy Wodzisławiu Śląskim. - Mamy 38 stopni. A urzędnik musi jakąś pracę koncepcyjną wykonywać i jeszcze jakoś wyglądać - mówi nam burmistrz Wąbrzeźna.

Share
Pogoda dała im się we znaki. Urzędnicy pracują krócej. Bo jest upał i nie mają klimatyzacji
Źródło: East News, Fot: Wojtek Laski/East News
dkpm773

"Z uwagi na ciężkie warunki pracy w upały, które zagrażają zdrowiu i życiu pracowników, w Urzędzie Miasta skrócony został dzisiaj czas pracy. Urząd czynny będzie do godz. 14" - informuje Urząd Miasta w Wąbrzeźnie (woj. kujawsko-pomorskie). Tak było we wtorek i w środę. Urzędnicy pracowali godzinę krócej.

Urzędnicy tłumaczą, że warunki pracy są "bardzo trudne". Dodają, że w biurach nie ma klimatyzacji, a w jednym małym pomieszczeniu pracują co najmniej dwie osoby. Tak się nie da.

Upał w urzędzie. "U mnie 27, w klimatyzowanym"

- To nie jest pomysł amatorski. To się stosuje. W Wąbrzeźnie przy wybitnej fali upałów robimy tak co roku - mówi Wirtualnej Polsce burmistrz miasta Tomasz Zygnarowski. - Tu jest piekło. W niektórych pomieszczeniach w ciągu dnia jest 38 stopni, a rano 30. Po siedmiu godzinach, kiedy ten urzędnik musi jakąś pracę koncepcyjną wykonywać i do tego jeszcze jakoś wyglądać i tych klientów obsługiwać, a oni w te upały jakoś szczególnie do nas nie zaglądają, to uważam, że nie ma żadnego uszczerbku dla funkcjonowania urzędu - tłumaczy nam burmistrz.

dkpm773

- Woda nic nie daje, wiatrak nic nie daje, wietrzenie pomieszczeń też nie - dodaje.

Spytany, czy sam pracuje krócej, powiedział, że nie. Dopytaliśmy też, jaka temperatura jest w jego gabinecie. - Ja w swoim klimatyzowanym mam 27 stopni. Ale ta klimatyzacja jest z 99' roku. Jest niewydolna. Zleciliśmy wycenę instalacji dla tych pomieszczeń najbardziej dotkniętych upałami. To 42 tys. złotych, może jakoś te środki znajdziemy - wyznaje Zygnarowski.

"Trudne warunki" przez pogodę

Podobnie jest w Wodzisławiu Śląskim i Legnicy. W Legnicy zarządzono jeden dzień skróconej pracy. "W związku z upałami prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski wydał zarządzenie o skróceniu pracy Urzędu Miasta w dniu 12 czerwca 2019 r. Urząd będzie czynny do godziny 14".

dkpm773

W Wodzisławiu Śląskim urzędnicy pracują krócej od wtorku. "Od kilku dni niemal w całym kraju utrzymują się wysokie temperatury. Obecnie ostrzeżenia IMGW dotyczące upałów obowiązują na terenie kilkunastu regionów. Temperatura sięga nawet 33 stopni Celsjusza. Z uwagi na trudne warunki wiele urzędów w Polsce podejmuje decyzje o skróceniu czasu pracy. Zmienione godziny otwarcia wprowadzone zostały również w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu Śląskim" - informuje Urząd Miasta.

Tu jednak część pomieszczeń ma klimatyzację. Urzędnicy, którzy w nich pracują, nie mają szczęścia - muszą pracować w normalnych godzinach.

"Obkładamy się mokrymi ręcznikami"

Anna Szweda-Piguła, rzecznik w urzędzie Wodzisławia Śląskiego tłumaczy, że w czwartek pracę skrócono o godzinę, a we wtorek i środę - o pół godziny. - Na palcach jednej ręki można policzyć, ile jest klimatyzowanych pomieszczeń. To sala sesyjna, gabinet prezydenta, a pomieszczenia pracy są trudne do wentylacji. Mam termometr na biurku i wskazuje 32 stopnie w pomieszczeniu. Siedzimy przy pootwieranych drzwiach, obkładamy się mokrymi ręcznikami, warunki są bardzo trudne - mówi WP.

dkpm773

- To ukłon pracodawcy i kwestia dobrej woli. Urzędnicy pracują do czasu, jak dają radę i wykonają zadania, które mają wykonać. Staramy się robić co możemy - dodaje.

Internauci wypominają urzędnikom, że dużo gorsze warunki pracy mają chociażby pracownicy budowy czy linii produkcyjnych. Do tych kwestii odniósł się burmistrz Wąbrzeźna. - Ja mam świadomość, jak się pracuje na produkcji, jakie są warunki. Ale wyłączenie tego cyklu to wielkie straty dla zakładu pracy. Wiem, że pracodawcy robią też przerwy w pracy, dostarczają wodę, próbują wentylować pomieszczenia. Jeden z przedsiębiorców, z którym rozmawiałem, zatrzymał produkcję na dwa dni - mówi WP.

IMGW wydało w czwartek ostrzerzenia drugiego stopnia przed upałami dla aż dwunastu województw we wschodniej części Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkpm773

Podziel się opinią

Share
dkpm773
dkpm773
Więcej tematów