Pogoda będzie groźna. Trąby powietrzne i grad jak kule bilardowe
Pogoda we wtorek da się nam we znaki. Czekają nas gwałtowne burze, grad o średnicy kilku centymetrów, ulewy, a lokalnie także trąby powietrzne. Ostrzeżenia IMGW dotyczą aż 13 województw.
Groźne zjawiska to wynik oddziaływania pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego, który oddziela chłodniejsze powietrze polarne morskie na zachodzie od cieplejszego na wschodzie Polski.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał lub prognozuje wydanie ostrzeżeń przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu dla 13 regionów (poza Pomorskiem, Zachodniopomorskiem i Lubuskiem, ale tam też będzie cały dzień padać).
W przypadku województw Polski południowo-wschodniej (lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie) chodzi o alerty wyższego, 2. stopnia. Synoptycy IMGW alarmują, że niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia ludzi.
Pogoda. Trąby powietrzne, burze i gradobicia
Nasz ekspert pogodowy Jarosław Turała ostrzega, że w najbliższych godzinach możemy mieć do czynienia z kulminacją groźnych zjawisk atmosferycznych.
Burze na południu, wschodzie oraz w centrum będą bardzo aktywne i mogące przynieść opady gradu o średnicy nawet 4 cm. Istnieje możliwość pojawienia się trąb powietrznych oraz licznych przypadków leja kondensacyjnego - dodaje Turała.
Modele pogodowe pokazują, że najgwałtowniejsze burze czekają nas po godz. 17:
Rządowe Cenrtum Bezpieczeństwa rozesłało przed południem mieszkańcom woj. lubelskiego i podkarpackiego SMS-y z ostrzeżeniami.
Przed możliwością pojawienia się trąb powietrznych ostrzegają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.
Uważajmy, bo gwałtowne burze obejmą po południu niemal cały obszar Polski, a lokalnie mogą przyjmować charakter nawałnic, z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 25 litrów na metr kw.).
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Pogoda. Przed burzami będzie bardzo gorąco
Ulewy mogą powodować podtopienia i zalania - szczególnie w okolicach, które ucierpiały podczas fali opadów sprzed tygodnia.
Miejscami porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h i uszkadzać linie energetyczne oraz przewracać drzewa.
W ciągu dnia termometry wskażą od 13-17 st. C na północnym zachodzie przez 21-23 st. C w centrum do 25-26 st. C na południu i na wschodzie kraju. Najgoręcej będzie tuż przed burzami na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Świętokrzyskiem.
Burze będą wygasać dopiero w nocy - najdłużej utrzymają się na Lubelszczyźnie i w Podlaskiem.
Kolejne dni będą w całej Polsce spokojniejsze, ale też nieco chłodniejsze.
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl