Trwa ładowanie...

Plaga żmij na Śląsku. Co robić, gdy zaatakuje nas żmija?

Miłośnicy górskich wycieczek powinni zachować szczególną ostrożność, wybierając się na szlaki w najbliższych dniach. Od kilku tygodni w Beskidach jest więcej żmij, niż w ubiegłych latach. A konsekwencje ugryzienia mogą być poważne.

Share
Plaga żmij na Śląsku. Co robić, gdy zaatakuje nas żmija?
Źródło: Wikipedia/Marek Szczepanek
d3wljxj

Wysokie temperatury, a wcześniej ciepła zima, sprawiły, że na beskidzkich szlakach jest dużo więcej niż zwykle żmij zygzakowatych. Ten jadowity wąż może uprzykrzyć nam życie, ale tylko wtedy, gdy go sprowokujemy.

- Żmija nigdy nas pierwsza nie zaatakuje. Dopóki nie będziemy jej drażnić patykiem czy kamieniami, nie będziemy próbować jej dotykać, jesteśmy bezpieczni – mówi Wirtualnej Polsce Patryk Pudełko, rzecznik prasowy beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

d3wljxj

- Jednak, gdy dojdzie do ataku, nigdy nie wysysamy jadu. Tego absolutnie nie wolno robić. Zostawiamy, zabezpieczamy bandażem lub opaską uciskową. Dzwonimy do GOPR i czekamy. Ratownicy określą sytuację i zadecydują o wezwaniu helikoptera lub karetki – ostrzega Pudełko.

Jeśli dojdzie do ugryzienia przez żmiję, pierwszą oznaką jest zaczerwienienie i opuchlizna. Później drętwienie, ale gdy zignorujemy te sygnały, efekt może być tragiczny – amputacja, a nawet śmierć.

W 2014 w Beskidach zostało ugryzionych osiem osób przez żmiję zygzakowatą, jedyną występującą w regionie.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d3wljxj

Podziel się opinią

Share
d3wljxj
d3wljxj
Więcej tematów