Trwa ładowanie...

Ważna wiadomość dla rozwodników. Jasne stanowisko Kościoła

Sezon komunijny w pełni. Przy tej okazji wraca temat nieformalnych związków rodziców dzieci przystępujących po raz pierwszy do Eucharystii. Czy ksiądz może odmówić przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej dziecku, którego opiekunowie żyją bez ślubu? A co w przypadku, gdy jest tylko jeden rodzic lub jeśli ojciec czy matka są niepraktykujący? Nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko - twierdzi dominikanin ze Szczecina.

Dominikanin ze Szczecina: Nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko Dominikanin ze Szczecina: Nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d3end6s
d3end6s

Pierwsza Komunia Święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w życiu katolika. Podczas uroczystej mszy dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię. Jeszcze kilkanaście lat temu sakramentu odmawiano dzieciom, których rodzice żyli bez ślubu. Z czasem jednak nieformalne związki stały się powszechne, co powinno spowodować również zmianę podejścia duchownych.

- Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem. Słyszę różne opowieści, np. że proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu, ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. Wtedy nie mam najlepszego zdania o takim księdzu - powiedział w rozmowie z portalem naszemiasto.pl ojciec Kamil Deryło z Klasztoru Dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie.

Pierwsza komunia. Samotny rodzic

Jak dodał, nie ma przeszkód, żeby do sakramentu przystąpiły dzieci wychowywane przez samotnych rodziców. - Jeżeli mama jest wierząca, praktykująca, chce żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody. Wiemy, że sytuacje są różne(...) - tłumaczy dominikanin.

d3end6s

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Było czuć dym". Pożar przerwał ich egzaminy maturalne

Ojciec Deryło podkreślił w rozmowie z portalem naszemiasto.pl, że zdarzają się różne przypadki i należy je traktować indywidualnie. - W każdym razie nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko, ono ma prawo do przystąpienia do sakramentu - kwituje duchowny.

Źródło: naszemiasto.pl, WP Wiadomości

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3end6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3end6s
Więcej tematów