Pierwsza Komunia Święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w życiu katolika. Podczas uroczystej mszy dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię. Jeszcze kilkanaście lat temu sakramentu odmawiano dzieciom, których rodzice żyli bez ślubu. Z czasem jednak nieformalne związki stały się powszechne, co powinno spowodować również zmianę podejścia duchownych.
- Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem. Słyszę różne opowieści, np. że proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu, ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. Wtedy nie mam najlepszego zdania o takim księdzu - powiedział w rozmowie z portalem naszemiasto.pl ojciec Kamil Deryło z Klasztoru Dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie.
Pierwsza komunia. Samotny rodzic
Jak dodał, nie ma przeszkód, żeby do sakramentu przystąpiły dzieci wychowywane przez samotnych rodziców. - Jeżeli mama jest wierząca, praktykująca, chce żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody. Wiemy, że sytuacje są różne(...) - tłumaczy dominikanin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Było czuć dym". Pożar przerwał ich egzaminy maturalne
Ojciec Deryło podkreślił w rozmowie z portalem naszemiasto.pl, że zdarzają się różne przypadki i należy je traktować indywidualnie. - W każdym razie nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko, ono ma prawo do przystąpienia do sakramentu - kwituje duchowny.
Źródło: naszemiasto.pl, WP Wiadomości
Czytaj także: