Trwa ładowanie...

Olbrychski wcieli się w Piłsudskiego! Przejedzie odrestaurowaną limuzyną Marszałka

Samochód przeszedł gruntowny remont

Olbrychski wcieli się w Piłsudskiego! Przejedzie odrestaurowaną limuzyną Marszałka
d36xev8
d36xev8

11 listopada aktor Daniel Olbrychski zostanie ucharakteryzowany na Józefa Piłsudskiego i przejedzie w oryginalnej limuzynie Marszałka Traktem Królewskim. Wszystko w ramach marszu "Razem dla Niepodległej" organizowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Cadillac Fleetwood Special 355D trafił do Polski na początku 1935 roku. Miał służyć Józefowi Piłsudskiemu i specjalnie dla niego został zamówiony, jednakże sam marszałek nigdy nie pojechał tym autem. Po napaści ZSRR na Polskę szef Sztabu Głównego Wojska Polskiego gen. bryg. Wacław Stachiewicz uciekł nim do Rumunii. Tak limuzyna przetrwała wojnę. Sprowadzony do kraju w 1946 roku pojazd przewoził dostojników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Po wycofaniu auta rozkradziono z niego części, a to, co z niego zostało, służyło ubekom za tarczę strzelecką. Samochód przebywał w składnicy muzealnej we Wrocławiu, a później w Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie. Teraz, po przejściu gruntownego i kosztownego remontu, znów pojedzie ulicami Warszawy! *Prezentacja odrestaurowanego cadillaca odbędzie się w piątek w Belwederze. *

Prezydencki Razem dla Niepodległej wystartuje o godz. 13.15. i przejdzie od placu Piłsudskiego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu. Po drodze prezydent Komorowski złoży wieńce pomnikach: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana "Grota" Roweckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

d36xev8
d36xev8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36xev8
Więcej tematów