Obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii
Prezydent Francji Francois Hollande zainaugurował w Caen uroczystości upamiętniające 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, oddając po raz pierwszy w historii hołd 20 tysiącom ofiar cywilnych bitwy o Normandię. We Francji jest polski prezydent Bronisław Komorowski.
06.06.2014 | aktual.: 06.06.2014 11:09
- W tę 70. rocznicę chcę dzisiaj złożyć hołd wszystkim poległym, cywilom i wojskowym, w bitwie, która trwała od 6 czerwca do 22 sierpnia 1944 r. - powiedział prezydent podczas francuskiej uroczystości państwowej, inaugurującej międzynarodowe obchody rocznicy. - Ta bitwa była też bitwą cywilów - mówił, oddając cześć "całym rodzinom, które doświadczyły chaosu i ostrzału" w Normandii.
Przemawiał do setek zgromadzonych przed pomnikiem i muzeum w Caen (Memorial de Caen), poświęconemu pokojowi i prawom człowieka.
Wcześniej Hollande, który do Caen przyleciał śmigłowcem, złożył wieniec kwiatów przed pomnikiem i zamienił kilka słów z cywilnymi świadkami desantu i walk, które po nim nastąpiły - podaje agencja AFP.
Francuski prezydent zainaugurował również miejsce pamięci przypominające o poświęceniu mieszkańców Normandii.
W obchodach 70. rocznicy D-Day, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojny światowej, udział bierze około 20 zachodnich przywódców, w tym prezydent USA Barack Obama, prezydent RP Bronisław Komorowski, kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjska królowa Elżbieta II, a także prezydent Rosji Władimir Putin.
Obchody odbędą się w kilku miejscach na plażach Normandii.
Główne międzynarodowe uroczystości rozpoczną się o godz. 14.30 na plaży Sword w Ouistreham, gdzie na terenie o wielkości prawie 15 boisk do piłki nożnej, specjalnie na tę okazję wybudowano cztery trybuny. Pomieszczą one 9 tys. gości, w tym ok. 1,8 tys. kombatantów, z których wielu ma ponad 90 lat.
W spektaklu przypominającym o wydarzeniach sprzed 70 lat weźmie udział 650 statystów oraz pięciuset wojskowych muzyków.
Polsko-francuskie obchody, którym współprzewodniczyć będą prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Francji Francois Hollande będą miały miejsce po godz. 17 na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie, gdzie spoczywa 615 żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, poległych w walkach pod Caen i Falaise.
Podczas wizyty w Normandii polski prezydent odwiedzi także Memoriał Coudehard-Montormel. Upamiętnia on bitwę z sierpnia 1944 roku między wojskami polskimi a niemieckimi o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz o wysokości 262 m n.p.m. - w polskiej tradycji militarnej znanym również jako "Maczuga". Było to jedno z kluczowych starć końcowej fazy operacji Overlord.