Trwa ładowanie...
d3281d8

Barack Obama

Najnowsze informacje
3.3
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Honolulu

d3281d8
AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive
Źródło: AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive

Amerykański polityk, 44. Prezydent Stanów Zjednoczonych, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2009 ur. 4 sierpnia 1961 roku w Honolulu.

Barack Obama - wykształcenie

Barack Obama ukończył studia licencjackie na Columbia University w Nowym Jorku z zakresu politologii i stosunków międzynarodowych. Wcześniej przez dwa lata studiował na Occidental College. Po ukończeniu nauki akademickiej podjął pracę Business International Corporation i New York Public Interest Research Group. Przez pewien czas był również działaczem społecznym.

Prezydentura Baracka Obamy

W roku 1988 rozpoczął studia prawnicze na Harvard Law School, które zakończył trzy lata później. Od 1993 do 2004 roku wykładał prawo na University of Chicago Law School. Barack Obama w roku 1996 został wybrany do stanowego senatu Illinois z dystryktu Chicago. Cztery lata później bez powodzenia ubiegał się o nominację partyjną w wyborach do Izby Reprezentantów. W 1998 i 2002 ponownie wybierany do senatu stanowego. W roku 2004 Barack Obama został mianowany do Senatu Stanów Zjednoczonych. Trzy lata później oficjalnie ogłosił, że zamierza startować w wyborach na urząd Prezydenta USA. Po wygranych prawyborach otrzymał w sierpniu 2008 roku oficjalną nominację Partii Demokratów. W głównych wyborach, które odbyły się w listopadzie tego samego roku, o urząd głowy państwa mierzył się z kandydatem Republikanów - Johnem McCainem. Barack Obama zdołał zebrać większą liczbę głosów i na początku 2009 roku został oficjalnie mianowany nowym prezydentem. Tym samym przeszedł do historii jako pierwsza osoba ciemnoskóra, która stanęła na czele władzy Stanów Zjednoczonych. Obama z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w roku 2012. Podczas tych wyborów głównym kontrkandydatem urzędującego prezydenta w wyścigu o Biały Dom był Republikanin Mitt Romney. W roku 2009 Barack Obama został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za "jego nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami". Na swoim koncie ma również tytuł "Człowieka Roku" przyznawany przez magazyn "Time" (2008).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3281d8
d3281d8
d3281d8
Więcej tematów
d3281d8