Nowy komunikat Czabańskiego. Szef Rady Mediów Narodowych apeluje do prokuratury
"Rada Mediów Narodowych zwraca się do Prokuratora Krajowego o podjęcie pilnych działań prawnych mających na celu ochronę praworządności oraz interesu społecznego w mediach publicznych, a także zapobieżenie dalszemu naruszaniu przepisów prawa przez rząd Donalda Tuska oraz jego nominatów" - napisał szef RMN z ramienia PiS Krzysztof Czabański.
Pismo zaprezentowano podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych. WP widziała jego treść. Dokument przygotował Krzysztof Czabański. Dwóch członków RMN z ramienia nowego rządu (Robert Kwiatkowski i Marek Rutka) nie zgodziło się z jego treścią.
"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odnosząc się do tej sytuacji stwierdził, że 'ominięto przepisy obowiązującego prawa, co stanowi rażące naruszenie konstytucji'. To co dzieje się w mediach publicznych zostało przez niego określone mianem anarchii. Zdaniem Prezydenta w przypadku mediów publicznych 'powinno być zastosowane prawo szczególne, które 'stosowane jest przed postanowieniami KSH', ponieważ 'jeżeli coś jest nieuregulowane w ustawie, to wtedy stosuje się Kodeks', zaś 'akurat ta sprawa powoływania i odwoływania władz w spółkach mediów publicznych jest szczegółowo uregulowana" - pisze RMN we wniosku do prokuratury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza zapowiedź zmian. Były prezes TVP wytyka wpadkę PO
"Mając na uwadze powyższe Rada Mediów Narodowych przypomina, że legalnie powołanymi prezesami spółek mediów publicznych pozostają Mateusz Matyszkowicz w Telewizji Polskiej S.A., Agnieszka Kamińska w Polskim Radiu S.A. oraz Wojciech Surmacz w Polskiej Agencji Prasowej S.A. W spółkach mediów publicznych działają także rady nadzorcze, których składy osobowe zostały ukształtowane uchwałami Rady Mediów Narodowych" - pisze RMN w stanowisku po posiedzeniu.
Odwołanie prezesów mediów publicznych
W opublikowanym w środę przed południem komunikacie podano, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów i członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiego Agencji Prasowej "jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych".
W środę na stronie Polskiej Agencji Prasowej pojawiły się nazwiska nowych władz. Śląski korespondent PAP Marek Błoński zastąpił Wojciecha Surmacza na stanowisku prezesa. Z kolei Piotr Zemła został nowym przewodniczącym rady nadzorczej TVP, a nowym prezesem TVP ma być Tomasz Sygut, który zastąpi Mateusza Matyszkowicza.
Jak podają Wirtualnemedia, Zemła w środę przed południem pojawił się w gabinecie prezesa TVP przy ul. Woronicza, gdzie spotkał dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza i posła PiS Marka Suskiego. Wirtualna Polska podała, że Matyszkowicz nie uznał swojego odwołania i nie podpisał dokumentów.
Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski