Nowy komunikat Czabańskiego. Szef Rady Mediów Narodowych apeluje do prokuratury
"Rada Mediów Narodowych zwraca się do Prokuratora Krajowego o podjęcie pilnych działań prawnych mających na celu ochronę praworządności oraz interesu społecznego w mediach publicznych, a także zapobieżenie dalszemu naruszaniu przepisów prawa przez rząd Donalda Tuska oraz jego nominatów" - napisał szef RMN z ramienia PiS Krzysztof Czabański.
Pismo zaprezentowano podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych. WP widziała jego treść. Dokument przygotował Krzysztof Czabański. Dwóch członków RMN z ramienia nowego rządu (Robert Kwiatkowski i Marek Rutka) nie zgodziło się z jego treścią.
"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odnosząc się do tej sytuacji stwierdził, że 'ominięto przepisy obowiązującego prawa, co stanowi rażące naruszenie konstytucji'. To co dzieje się w mediach publicznych zostało przez niego określone mianem anarchii. Zdaniem Prezydenta w przypadku mediów publicznych 'powinno być zastosowane prawo szczególne, które 'stosowane jest przed postanowieniami KSH', ponieważ 'jeżeli coś jest nieuregulowane w ustawie, to wtedy stosuje się Kodeks', zaś 'akurat ta sprawa powoływania i odwoływania władz w spółkach mediów publicznych jest szczegółowo uregulowana" - pisze RMN we wniosku do prokuratury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Mając na uwadze powyższe Rada Mediów Narodowych przypomina, że legalnie powołanymi prezesami spółek mediów publicznych pozostają Mateusz Matyszkowicz w Telewizji Polskiej S.A., Agnieszka Kamińska w Polskim Radiu S.A. oraz Wojciech Surmacz w Polskiej Agencji Prasowej S.A. W spółkach mediów publicznych działają także rady nadzorcze, których składy osobowe zostały ukształtowane uchwałami Rady Mediów Narodowych" - pisze RMN w stanowisku po posiedzeniu.
Odwołanie prezesów mediów publicznych
W opublikowanym w środę przed południem komunikacie podano, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów i członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiego Agencji Prasowej "jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych".
W środę na stronie Polskiej Agencji Prasowej pojawiły się nazwiska nowych władz. Śląski korespondent PAP Marek Błoński zastąpił Wojciecha Surmacza na stanowisku prezesa. Z kolei Piotr Zemła został nowym przewodniczącym rady nadzorczej TVP, a nowym prezesem TVP ma być Tomasz Sygut, który zastąpi Mateusza Matyszkowicza.
Jak podają Wirtualnemedia, Zemła w środę przed południem pojawił się w gabinecie prezesa TVP przy ul. Woronicza, gdzie spotkał dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza i posła PiS Marka Suskiego. Wirtualna Polska podała, że Matyszkowicz nie uznał swojego odwołania i nie podpisał dokumentów.
Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski