Trwa ładowanie...

Mogą omijać rosyjską obronę. Wywiad o ukraińskich atakach

Najnowszy atak sił ukraińskich na fabrykę zbrojeniową w Tatarstanie ponownie ujawnił ich zdolność do przeprowadzania skutecznych operacji głęboko na terytorium Rosji - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony. Ukraińcy potrafią omijać rosyjską obronę przeciwpowietrzną i właściwie lokalizować zakłady wspierające wojnę.

Mogą omijać rosyjską obronę. Wywiad o ukraińskich atakach/ zdjęcie ilustracyjneMogą omijać rosyjską obronę. Wywiad o ukraińskich atakach/ zdjęcie ilustracyjneŹródło: East News, fot: Associated Press
d2y0tlm
d2y0tlm

W codziennym raporcie wywiadowczym ministerstwo obrony podało, że zakłady, które stały się celem ataku przeprowadzonego 2 kwietnia, są zlokalizowane około 800 km od granicy ukraińskiej. Zakłady te są w pełni operacyjne od lipca 2023 roku. W raporcie podkreślono, że powszechnie wiadomo, że produkowane są tam drony Shahed o irańskiej konstrukcji, które są wykorzystywane przez Rosję do przeprowadzania ataków na Ukrainę.

W raporcie wywiadowczym dodano, że po ataku, szef władz Tatarstanu wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że "nikt nas nie ochroni poza nami samymi". Ta deklaracja prawdopodobnie odzwierciedla obawy związane z możliwością przeprowadzania tego typu ataków.

Rosja gotowa zaakceptować ryzyko?

W raporcie oceniono, że "jest prawdopodobne, że rosyjskie ministerstwo obrony nie jest w stanie ochronić takich zakładów i prawdopodobnie jest gotowe zaakceptować ryzyko dla miejsc, w których zatrudnieni są cywile".

d2y0tlm

Wskazano, że rosyjskie ministerstwo obrony prawdopodobnie skupia swoje wysiłki na utrzymaniu uwagi na linii frontu, gdzie ukraińskie drony i częstotliwość ataków nadal stanowią poważne problemy dla rosyjskich sił zbrojnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2y0tlm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2y0tlm
Więcej tematów