Trwa ładowanie...

Reagują po zgonie 19-latki. Będą kontrole recept

Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu - zapowiadała w rozmowie z "Wydarzeniami" Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna. Fentanyl jest nazywany "narkotykiem zombie".

Minister zdrowia. "Narkotyk zombie" problemem także w PolsceMinister zdrowia. "Narkotyk zombie" problemem także w PolsceŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2boyhh
d2boyhh

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w sobotnim materiale "Wydarzeń" Polsatu przypomniała, że w czasie pandemii wprowadzono teleporady. W jej ocenie to one przyczyniły się do powstania tzw. receptomatów, co otworzyło drogę do nadużyć w kupowaniu opioidów.

Jak jednak zauważyła, prawo zezwalające na ich działanie wymaga zdecydowanych poprawek. - Niestety, nie zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób na tyle szczelny, żebyśmy nie musieli tego poprawiać - mówiła Leszczyna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapytaliśmy Polaków o podróże koleją z PKP. "Jest ogromna poprawa"

- Dwa miesiące temu poleciłam zespołowi Ministerstwa Zdrowia opracowanie zasad, definicji np. tego, czym jest badanie przy teleporadzie, bo niestety PiS tego nie zrobiło - dodała. Podkreśliła, że wszelkie luki prawne zostaną usunięte jak najszybciej.

d2boyhh

Przyglądają się systemowi

Leszczyna zwróciła uwagę, że poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wprowadzenie stałego systemu monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy. - Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu - zaznaczyła.

Wyjaśniła, że dzięki obserwacji trendów i nieprawidłowości, możliwe będzie natychmiastowe reagowanie poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i informowanie odpowiednich organów ścigania.

Minister zdrowia podkreśliła, że monitoring będzie prowadzony na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjentów nie będą udostępniane.

d2boyhh

- Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane - powiedziała, dodając, że dane pacjenta są danymi o szczególnym znaczeniu i są całkowicie bezpieczne.

W Polsce problemem są fałszywe recepty i kradzież leków

W sobotę policja poinformowała, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych na terenie Polski.

d2boyhh

Ta ilość jest niewielka, jeśli porównać ją z ok. 21 tonami środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku zawierającego tę substancję. Policja zwraca jednak uwagę, że proszek lub tabletka mogą pochodzić również z przemytu.

W ostatnim czasie głośna sprawa była 19-latki z Poznania. W ubiegłym roku, zmarła w wyniku przedawkowania fentanylu. Policja bada jeden z wątków w sprawie śmierci 19-latki - próbuje ustalić osobę, która dostarczyła dziewczynie fentanyl. Na razie nie postawiono jednak nikomu zarzutów.

d2boyhh

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2boyhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2boyhh
Więcej tematów