Trwa ładowanie...

Luka w prawie może utrudnić pracę policjantom. Prewencyjne badanie alkomatem nielegalne?

Prewencyjne badanie alkomatem nielegalne? Od połowy maja udało się policjantom zatrzymać ponad 47 tys. kierowców, prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy policja jest upoważniona do badań prewencyjnych.

Luka w prawie może utrudnić pracę policjantom. Prewencyjne badanie alkomatem nielegalne?Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2bn8az
d2bn8az

Obowiązujący stan prawny pozwala bowiem na kontrolę poziomu alkoholu w organizmie kierowców oraz współpasażerów w dwóch przypadkach przed doprowadzeniem do izby wytrzeźwień, placówki lub jednostki policji oraz w wypadku podejrzenia, że przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione po spożyciu alkoholu.

- W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich sytuacja wywołuje wątpliwości co do tego, w jaki sposób funkcjonariusze policji powinni prowadzić badania prewencyjne na zawartość alkoholu w organizmie na podstawie Prawa o Ruchu Drogowym i je dokumentować, a nawet, czy wobec braku wyraźnej regulacji są uprawnieni do wykonywania takich badań - uważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że od wejścia w życie nowelizacji prawa drogowego w maju do połowy września tego roku ujawniono ponad 47 tys. osób kierujących pod wpływem alkoholu. Okazuje się jednak, że część z nich mogła zostać zatrzymana z naruszeniem przepisów.

Jednocześnie Rzecznik zauważa, że badania prewencyjne osób prowadzących pojazdy są ważnym elementem mającym na celu ograniczanie niebezpiecznego zjawiska, jakim jest prowadzenie pojazdów w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości. W prace nad przygotowaniem nowego brzmienia przepisów włączyła się Komenda Główna Policji.

d2bn8az

Jedna z takich rutynowych kontroli drogowych doprowadziła do ujawnienia pomorskiego "rekordzisty". Policjanci kilka dni temu zatrzymali pod Bytowem 40-letniego kierowcę, który normalnie wysiadł z auta i rozmawiał z funkcjonariuszami. Policjanci wyczuli od niego woń alkoholu. Trzykrotnie przeprowadzone badania za każdym razem podawało podobny wynik 5,5 promila alkoholu. Teraz grozi mu utrata prawa jazdy i do dwóch lat więzienia.

W 2014 r. na drogach doszło do prawie 35 tys. wypadków, w których zginęły 3 202 osoby, a ponad 42 tys. zostało rannych. Policji zgłoszono ponad 348 tys. kolizji. Główne przyczyny wypadków to nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2bn8az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bn8az
Więcej tematów