Lidia Staroń nowym RPO? Senat będzie głosował, jest data
Senat na piątkowym posiedzeniu izby zajmie się kandydaturą Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. - Planujemy przeprowadzić debatę około 12 lub 13 - poinformował na krótkim briefingu marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.
17.06.2021 10:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lidia Staroń zdołała zgromadzić poparcie 231 posłów i tym samym została powołana na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jednak jej kandydaturę musi teraz zaopiniować Senat - poprzednie próby forsowania polityków na następcę Adama Bodnara czterokrotnie kończyły się fiaskiem.
- Chciałem poinformować, że punktem dotyczącym wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zajmiemy się w ten piątek około 12 lub 13 - przekazał po Konwencie Seniorów prof. Tomasz Grodzki. Polityk Platformy Obywatelskiej był dopytywany, czy niezależna senator Lidia Staroń ma szansę uzyskać większość w izbie wyższej.
- Nie jest moim zadaniem, jako marszałka Senatu, liczenie senatorów. Ja mam zorganizować obiektywną debatę, dać możliwość wypowiedzenia się wszystkim oraz na końcu doprowadzić do sprawnego głosowania. Jutro do tego dojdzie - odpowiedział prof. Grodzki.
Lidia Staroń RPO? Senatorowie będą głosować
Póki co nie wiadomo, jak zakończy się kolejna próba powołania nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. W Senacie najliczniejszą grupą senatorów cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (48), jednak większość gromadzi porozumienie klubów opozycyjnych: Koalicji Obywatelskiej (42), PSL - Koalicji Polskiej (3), Lewicy (2) oraz senatorów niezależnych (3).
W tej ostatniej grupie jest właśnie Lidia Staroń, która nie zadeklarowała jeszcze, jak będzie głosować w piątek. Jej klubowi koledzy również nie chcą ujawniać swoich decyzji. Senator Krzysztof Kwiatkowski przekazał na Twitterze, że najpierw chcą porozmawiać ze Staroń i upewnić się, że nowy RPO będzie niezależnym od władzy organem.
Osobny briefing przed salą posiedzeń zwołał wicemarszałek Senatu z PiS. Marek Pęk był pytany, czy jest pewien, że będzie większość za wyborem RPO. - Nie jestem tego pewien, bo nie kontroluję większości w Senacie, ale są jaskółki, które wskazują, że ten wybór jednak tym razem może się dokonać - mówił polityk. Jak podkreślił, "senatorów PiS nie trzeba przekonywać do tej kandydatury, będziemy panią Lidię Staroń popierać". Przyznał jednocześnie, że wczesna data głosowania umożliwi ewentualne wystawienie kolejnego kandydata w Sejmie.
Bodnar opuści urząd RPO w lipcu. W rozmowie z WP mówi o "największej porażce"
Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich skończyła się we wrześniu 2020 roku, jednak od tego czasu parlament nie zdołał wybrać jego następcy. Trybunał Konstytucyjny w ostatnim wyroku (rozprawa była kilkukrotnie przekładana - red.) nakazał Adamowi Bodnarowi opuścić urząd w połowie lipca.
- Za działania na rzecz praworządności byłem doceniany. Natomiast nie udało zatrzymać się negatywnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. I ani ja, ani całe środowisko prawnicze nie byliśmy w stanie tego powstrzymać. I to jest moja największa porażka - mówił w ostatnim wywiadzie z WP prof. Adam Bodnar.