Trwa ładowanie...

Lekarze ostrzegają: te dzieci chorują dwa razy częściej

Każdy rodzic zna tę karuzelę. Dziecko choruje, ty bierzesz zwolnienie, szef się wścieka, dziecko wraca do przedszkola i po kilku dniach znów jest chore. Niestety, okazuje się, że przedszkolak łapie nawet osiem infekcji rocznie. Co więc z tym robić?

Lekarze ostrzegają: te dzieci chorują dwa razy częściejŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d441x37
d441x37

Lekarze ostrzegają: dzieci, które dopiero zaczynają chodzić do przedszkola, chorują nawet dwa razy częściej od starszych. Niestety, przed nami jesień, a więc i fala masowych przeziębień maluchów.

Przyczyn chorób, które trapią przedszkolaków jest kilka. Po pierwsze pogoda. Skoki temperatur i niedostosowanie do nich ubioru dziecka sprzyjają rozwijaniu się infekcji. Choroby może wywołać też stres – dla każdego dziecka wejście w nowe środowisko jest dużym wyzwaniem. Innym, bardzo ważnym czynnikiem jest flora bakteryjna – inna niż ta, z jaką dotychczas stykały się maluchy.

Ale przyczyną aż 90 proc. infekcji są wirusy – rynowirusy, koronawirusy, wirus oddechowy czy rzadziej wirusy grypy i paragrypy. Wywołują w większości objawy przeziębienia z wodnistym katarem, kaszlem i bólem gardła, którym zwykle towarzyszy wysoka gorączka. – Wirusy mogą być także przyczyną groźniejszych schorzeń, takich jak: zapalenie krtani, tchawicy, ucha środkowego, oskrzeli, a nawet płuc – ostrzega lek. med. Grażyna Glonek, pediatra ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.

Dzieci nie są jednak wcale skazane na ciężkie infekcje. Możemy je przed nimi chronić, stosując m.in odpowiednią dietę (bogatą w warzywa i owoce)
, dbać, by na śniadanie jadło ciepły posiłek czy ubierać na cebulkę. A gdy dziecko już zachoruje – zatrzymać je w domu, by w przedszkolu nie zarażało innych maluchów!

A oto, jak kolor i rodzaj kataru zdradzi, na co zachorował maluch:

Katar przezroczysty, wodnisty

Taka barwa świadczyć może o infekcji wirusowej, często rhinowirusem, którym łatwo się zarazić nawet bez kontaktu z rówieśnikami. Kichając, dzieci też przenoszą zarazki. Nie bagatelizujmy pierwszych objawów przeziębienia! Przezroczysty katar może być także objawem alergii.

d441x37

Katar zielony

Możemy podejrzewać infekcję bakteryjną. Pamiętajmy, by dzieci myły ręce przed jedzeniem, a także po wyjściu z toalety czy piaskownicy – największych skupisk bakterii. Zielonkawy katar, w niektórych przypadkach, może również oznaczać rychły koniec infekcji.

Katar żółty

Gęsta i żółta wydzielina, może świadczyć o ciężkiej bakteryjnej infekcji dróg oddechowych. Katar o takim kolorze występuje najczęściej przy zapaleniu zatok. Właśnie wtedy wydzielinie może towarzyszyć bardzo nieprzyjemny zapach. Starajmy się nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Katar brązowy

Możemy być pewni, że w wydzielinie znajduje się krew. Najczęściej pojawia się on przy zapaleniu nosa, przekrwieniu dróg oddechowych, delikatnej śluzówce, a nawet wysokiej gorączce. Krew w wydzielinie może także wskazywać na poważniejsze choroby układu oddechowego, np. gruźlicę.

Pamiętajmy jednak, że aby mieć stuprocentową pewność co do rodzaju choroby, należy skonsultować się z lekarzem!

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Wyrodna matka chciała zabić niemowlę?

d441x37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d441x37
Więcej tematów