Kwiecień będzie przełomowy w walce z COVID-19? "Zaszczepią się miliony Polaków"
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił, że kwiecień może być przełomowym miesiącem w walce z pandemią koronawirusa w Polsce. Przestrzegał też przed nadmiernym optymizmem w patrzeniu na niższe statystyki zachorowań na COVID-19 w święta. Zdradził, które dni pokażą, czy Polacy przestrzegali obostrzeń w Wielkanoc.
Kraska został spytany w "Sygnałach Dnia" o dobowe raporty z mniejszymi liczbami nowych zachorowań, jakie odnotowano w święta. Wiceminister odparł, że ostatnie dni były "dość specyficznym” czasem, jeżeli chodzi o testowanie pacjentów.
- Widzimy, że zleceń jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dniach. Także do tych wyników, które otrzymywaliśmy w czasie świąt, tak bardzo optymistycznych, jednak należy podchodzić z wielką ostrożnością - odparł.
Jego zdaniem dopiero po wynikach podanych w środę i w czwartek będzie można ocenić, na jakim etapie pandemii jesteśmy oraz na ile Polacy przestrzegali obostrzeń w święta. - Za bardzo bym się do tych wyników dziennych z okolicy świąt nie przywiązywał - dodał.
Były szef MSZ o rządzie Morawieckiego: "Nie mogę być optymistą, że upadnie"
Kwiecień przełomowym miesiącem?
Kraska został również dopytany, czy kwiecień może być w Polsce "przełomowym miesiącem", jeżeli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19. - Rzeczywiście te liczby dawek, które są deklarowane przez firmy farmaceutyczne w kwietniu, wskazują na to, że będzie to już właściwie szczepienie milionów Polaków w ciągu jednego miesiąca - powiedział wiceminister.
Przypomniał też, że w poniedziałek do Polski trafiło ponad 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer, a w najbliższych dniach spodziewana jest dostawa 170 tys. dawek firmy AstraZenca. Według Kraski takie tempo dostaw w kolejnych tygodniach powinno się utrzymać, a w samym kwietniu do Polski łącznie może trafić nawet ok. 7 mln nowych dawek szczepionek.
- Myślę że to da dobry efekt, jeśli chodzi o "wyszczepialność" Polaków - zaznaczył.
Rehabilitacja dla osób po COVID-19
Kraska zdradził ponadto, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje ofertę dla osób, które już przechorowały COVID-19.
- Uruchamiamy w tym tygodniu program rehabilitacji dla tych pacjentów. To będzie rehabilitacja w formie domowej, stacjonarnej, będzie też uruchomiona część sanatoriów, aby tam przechodzić tą rehabilitację - mówił.
Jak zaznaczył, najczęstsze powikłania po koronawirusie dotyczą schorzeń układu oddechowego, a rehabilitację powinno się przejść nie później niż pół roku po pokonaniu koronawirusa.
Przeczytaj także:
Źródło. Polskie Radio Program I