Koronawirus. Spełnia się czarny scenariusz. Naukowcy ostrzegali o tym już w lipcu

Nawet jeśli Polacy będą powszechnie nosić maseczki ochronne, to liczba dziennych zakażeń koronawirusem jeszcze w październiku przekroczy 20 tysięcy. Według szacunków wywoła to gigantyczny kryzys w polskiej służbie zdrowia i kilkadziesiąt tysięcy ofiar śmiertelnych COVID-19.

Koronawirus. Spełnia się czarny scenariusz. Naukowcy ostrzegali o tym już w lipcuKoronawirus w Polsce. Przerażające prognozy, policzono ile osób może umrzeć
Źródło zdjęć: © PAP
Tomasz Molga
945

Eksperci IHME (Instytutu Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia) z Waszyngtonu w poniedziałek zaktualizowali swój model rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Z przedstawionych przez nich danych wynika, że epidemia nabiera rozpędu. Po ostatnich rekordach zakażeń katastrofa w polskiej służbie zdrowia przybliżyła się o kilka dni.

Chodzi o datę szczytu drugiej fali zachorowań. Według szacunków IHME 3 grudnia ponad 5300 chorych może wymagać podania tlenu lub podłączenia do respiratorów. Łączna liczba osób hospitalizowanych pacjentów wyniesie ponad 58 tysięcy.

Na razie zasoby, o których informują premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski nie wystarczyłyby do obsłużenia liczby chorych podanych w prognozie IHME.

W magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest wolnych "ponad 2000 respiratorów". Liczba łóżek dla pacjentów z COVID sięga 15 tys. Trwają przygotowania do budowy szpitali tymczasowych m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz w miastach wojewódzkich.

- Wzrost zachorowań nadal jest dynamiczny. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tys. zakażeń dziennie - poinformował w poniedziałek minister Niedzielski.

Koronawirus. Ile osób umrze? Przerażające szacunki

Według nowego opracowania w Polsce do lutego 2021 r. na COVID-19 może umrzeć 35 tys. osób. Dla porównania w tym samym okresie w Czechach liczba ofiar COVID-19 może sięgnąć 12 tys., a w Niemczech 57 tys. osób.

Liczby podane przez ministra zdrowia wcale nie dziwią analityków. Rekord 15 tys. zakażeń przewiduje m.in. Ryszard Łukoś z firmy ExMetrix, która analizuje dane od początku epidemii w Polsce.

- Obecnie do podwojenia się aktywnych przypadków osób chorych dochodzi co około 7 dni. W naszym modelu przewidywaliśmy, że liczbę 300 tys. zakażeń osiągniemy na początku listopada, jednak może stać się to szybciej. Około połowy listopada osiągniemy 350 tys. zakażeń - mówi Ryszard Łukoś, analityk ExMetrix. Do tej pory sprawdzalność prognoz tej firmy wynosiła 94 proc.

- Skutek wprowadzonych obostrzeń zobaczymy za tydzień lub dwa. To jedna z cech epidemii koronawirusa. Przez to, że objawy COVID-19 pojawiają się po tygodniu, a służby potrzebują kilku dni na test pacjenta, obserwowane dziś wyniki epidemii to obraz przeszłości - dodaje.

Stadion Narodowy jako szpital polowy. Senator PiS zgłosił chęć do pracy

Naukowcy ostrzegali. Ostatni raport dzień przed wyborami

Przed niekontrolowanym wybuchem epidemii w październiku ostrzegał zespół naukowców złożony z matematyków Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. 26 czerwca opublikowali raport na temat jesiennej fali zachorowań na COVID. Ostrzegali oni, iż należy obserwować tzw. wskaźnik R - opisujący zaraźliwość wirusa. Jeśli schodzi poniżej 1, oznacza to, że epidemia wygasa. Jeśli oddala się od jedynki, oznacza to groźbę niekontrolowanego wybuchu zachorowań.

"Już przy wzroście o 50 proc. obecnej wartości dynamika rozwoju epidemii wchodzi w fazę nadkrytyczną i w szczycie zachorowań przypadającym pod koniec kwietnia osiąga liczbę 1 mln chorych" - czytamy w raporcie na temat jesieni 2020.

Z opracowań naukowców UW i PZK wynikało, że nie należy bagatelizować informacji o przygasającej epidemii. Co ciekawe, 11 lipca, czyli dzień przed wyborami prezydenckimi, opublikowali ostatni z alarmistycznych raportów i odtąd nie ukazał się żaden nowy komentarz. Aktualizowane są jedynie wyliczenia i wykresy. Według tych prognoz w całym sezonie grypowym na COVID-19 miałoby zachorować 1,1 miliona Polaków. Epidemia miałaby wywołać 37 tys. zgonów.

Wybrane dla Ciebie

Wyniki Lotto 22.02.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wyniki Lotto 22.02.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wymienił całą listę. Trump przedstawił kolejne żądania od Ukrainy
Wymienił całą listę. Trump przedstawił kolejne żądania od Ukrainy
Obelgi i wulgaryzmy ze sceny. Trump nie miał hamulców
Obelgi i wulgaryzmy ze sceny. Trump nie miał hamulców
Miała trwać godzinę. Trump ze spotkania z Dudą wyszedł o wiele szybciej
Miała trwać godzinę. Trump ze spotkania z Dudą wyszedł o wiele szybciej
Musk reaguje na medialne doniesienia ws. Ukrainy. "To nieprawda"
Musk reaguje na medialne doniesienia ws. Ukrainy. "To nieprawda"
System rurociągów NATO. Połączy Niemcy, Polskę i Czechy
System rurociągów NATO. Połączy Niemcy, Polskę i Czechy
Duda siedział w pierwszym rzędzie. Nagle zwrócił się do niego Trump
Duda siedział w pierwszym rzędzie. Nagle zwrócił się do niego Trump
Po spotkaniu Duda - Trump. Andrzej Duda zabrał głos
Po spotkaniu Duda - Trump. Andrzej Duda zabrał głos
Wykrzykiwał "Allahu Akbar". Jedna osoba nie żyje
Wykrzykiwał "Allahu Akbar". Jedna osoba nie żyje
Nowy komunikat Watykanu. "Stan zdrowia papieża dalej krytyczny"
Nowy komunikat Watykanu. "Stan zdrowia papieża dalej krytyczny"
USA z wezwaniem do ONZ. "Jest zgodna z poglądem Trumpa"
USA z wezwaniem do ONZ. "Jest zgodna z poglądem Trumpa"
Nowa umowa o minerałach. Gorsze warunki dla Ukrainy
Nowa umowa o minerałach. Gorsze warunki dla Ukrainy