Korea Południowa: Kim zmniejszył racje żywnościowe żołnierzy, głód realnie dotyka Koreę Północną
Południowa Korea alarmuje: Północ odczuwa poważne niedobory żywności. Sytuacja zdaje się szybko pogarszać. Tysiącom ludzi zagraża głód. Po raz pierwszy od ponad dwóch dekad ograniczeniu uległy racje żywnościowe wojska.
O znaczących deficytach na Północy doniosło w środę ministerstwo zjednoczenia z Korei Południowej, odnosząc się do doniesień mediów państwowych Korei Północnej. Władza zarządziła między innymi pilne spotkanie w sprawie rolnictwa.
Powiadomiła o tym północnokoreańska państwowa agencja informacyjna KCNA. Według oficjalnego komunikatu Partia Pracy Korei zwołała na koniec lutego posiedzenie Komitetu Centralnego partii w celu "bardzo ważnego i pilnego zadania ustalenia właściwej strategii rozwoju rolnictwa".
Jak przypomina Reuters, Korea Północna w ostatnich dziesięcioleciach wielokrotnie cierpiała na skutek niedostatków pożywienia. Plaga głodu dotykała kraj często w wyniku klęsk żywiołowych, na przykład niszczących zbiory powodzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odizolowany kraj podlega surowym sankcjom międzynarodowym w związku z programami dotyczącymi rozwoju broni jądrowej i pocisków balistycznych. W ostatnich latach już i tak ograniczony handel graniczny został praktycznie zduszony przez blokady mające na celu zapobieganie pandemii COVID-19.
Korea Południowa: Kim zmniejszył racje żywnościowe żołnierzy, głód realnie dotyka Koreę Północną
W zeszłym miesiącu amerykańska grupa 38 North monitorująca wszystkie wydarzenia w kraju rządzonym przez dyktaturę Kim Dzong Una stwierdziła, że "dostępność żywności w Korei Północnej prawdopodobnie spadła poniżej absolutnego minimum w odniesieniu do potrzeb ludzkich". Kryzys jest najgorszy od czasu potwornego głodu w latach 90. Według niepotwierdzonych sygnałów zmniejszone porcje aprowizacyjne ma już północnokoreańska armia.
Minister ds. zjednoczenia Korei Południowej, Kwon Young-se, powiedział, że ostatnie doniesienia mediów północnokoreańskich i występowanie córki przywódcy na uroczystościach państwowych mogą mieć na celu zjednoczenie i wzmocnienie lojalności wobec rodziny rządzącej w obliczu pogłębiających się problemów humanitarnych. Kwon Young-se zaznaczył jednak, że tymczasem nie ma znaków masowych śmierci głodowych, choć Pjongjang zwrócił się już o pomoc do agencji żywnościowej ONZ i Światowego Programu Żywnościowego.