Karta EKUZ. Czym jest? Warto pamiętać o niej, planując wakacje
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest dokumentem potwierdzającym prawo do leczenia w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Co należy wiedzieć o karcie EKUZ? Warto ją wyrobić, planując zagraniczny wypoczynek.
EKUZ to dokument, upoważniający do bezpłatnego leczenia za granicą. Karta ubezpieczenia zdrowotnego znajdzie jednak zastosowanie wyłącznie w określonych przypadkach. Jak ją wyrobić i kiedy z niej skorzystać? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Co to jest karta EKUZ? Uprawnionymi niektóre osoby
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ) upoważnia do skorzystania z nieodpłatnej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Liechtensteinu, a także na niektórych terytoriach zamorskich, należących do Francji, Portugalii oraz Hiszpanii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Długi weekend w czerwcu. Polacy stawiają na jeden kierunek
Kartę EKUZ może uzyskać osoba, zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego lub osoby, które zgodnie z krajowymi przepisami mają prawo do świadczenia zdrowotnego, finansowanego ze środków publicznych. Co ważne, karta EKUZ jest kartą indywidualną - każda osoba, uprawniona do niej, powinna posiadać oddzielny dokument, ważny wraz z dowodem tożsamości.
Co daje karta EKUZ?
Jak informuje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, karta EKUZ upoważnia do "wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju". Co ważne, dokument ten nie refunduje leczenia planowanego, kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem czy kosztów akcji ratunkowych i poszukiwawczych.
Wyrobienie karty EKUZ. Ważne informacje
Kartę EKUZ można wyrobić bezpłatnie. Osoby wnioskujące o dokument, mogą tego dokonać na kilka sposobów:
- osobiście w oddziale NFZ
- poprzez e-mail
- pocztą tradycyjną
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP)
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Do wyrobienia karty EKUZ, niezbędne może okazać się posiadanie jednego lub kilku dokumentów. Są nimi:
- legitymacja szkolna lub studencka - w przypadku osób, które skończyły 18 lat, są uczniami, studentami, doktorantami i zostały zgłoszone do ubezpieczenia jako członkowie rodziny
- dokument A1 (wydany przez ZUS lub KRUS) - w przypadku osób, które wyjeżdżają za granicę, w celu wykonywania pracy
- dokument U2 (wydany przez właściwy Urząd Pracy) - w przypadku osób, które wyjeżdżają za granicę, w celu poszukiwania pracy
- upoważnienie - w przypadku składania wniosku w imieniu innej osoby.
W pozostałych przypadkach prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych oraz karty EKUZ, zostanie zweryfikowane przez NFZ.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Karta ubezpieczeniowa EKUZ. Ile trzeba czekać? Jak długo jest ważna?
Kartę EKUZ można odebrać osobiście, lub otrzymać dokument pocztą. Najszybszym sposobem na jej wyrobienie, jest udanie się do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W takim przypaku, kartę można otrzymać od razu po dopełnieniu formalności. "W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddział wojewódzki może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni" - informuje portal pacjent.gov.pl.
Ważność karty EKUZ jest uzależniona od podstawy prawnej ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, lub pobierające zasiłek/świadczenie przedemerytalne, otrzymają ważny dokument na 3 lata. W przypadku dzieci i młodzieży, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie ważna do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Karta na 6 miesięcy zostanie wydana m.in. dla osób zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, a na 2 miesiące dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz osób ubezpieczonych, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu opublikowanym przez NFZ. Najdłużej - bo przez 20 lat - z dokumentu będą mogli korzystać seniorzy, którzy przekroczyli wiek emerytalny i posiadają prawo do otrzymywania świadczenia.