Trwa ładowanie...

Jednoznacznie "nie" dla propozycji Ziobry. Miażdżący sondaż

Niemal 98 proc. polskich sędziów twierdzi, że zmiany wprowadzane przez PiS zagrażają ich niezależności i niezawisłości sądów - wynika z badania zorganizowanego przez KRS. W sobotę sędziowie powołali niezależną od rządu organizację.

Jednoznacznie "nie" dla propozycji Ziobry. Miażdżący sondażŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d22kabb
d22kabb

Na ankietę dotyczącą rządowych zmian w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Ustroju Sądów Powszechnych odpowiedziało 3386 sędziów z całego kraju, co stanowi jedną trzecią wszystkich sędziów w Polsce. Nowelizację poparło jedynie 29 ankietowanych (niecały 1 proc.), a 44 osoby (1,3 proc.) uznały, że zmiany nie niosą zagrożenia dla ich niezawisłości.

Sędziowie nie mają też wątpliwości, kto powinien sprawować nadzór administracyjny nad sądami. 3105 z nich wskazało I Prezesa Sądu Najwyższego, a nie prokuratora generalnego.

Aż 2879 sędziów zadeklarowało udział w akcji protestacyjnej przeciwko ograniczeniom niezależności sądownictwa w Polsce. Dane zostały opublikowane na stronie KRS.

Zapadła decyzja

W sobotę w siedzibie Rady w Warszawie zebrali się delegaci sądów z całego kraju. Zapadła decyzja o powołaniu Forum Współpracy Sędziów. Jak czytamy na stronie KRS, w skład Forum wchodzi kilkuset sędziów wybranych w sądach w całej Polsce, będzie ono "stałą konferencją umożliwiającą debatę nad zmianami wymiaru sprawiedliwości".

d22kabb

Wybrano już 15-osobową stałe prezydium oraz 11-osobowy zespół interwencyjny, którego zadaniem jest przyjmowanie informacji i monitorowanie przypadków zagrożeń niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

Argumenty sędziów

To jedyna dopuszczalna prawem forma organizacji, bo sędziowie nie mogą należeć do stowarzyszeń i partii politycznych. "Perspektywa nowych regulacji prawnych uprawnia do podjęcia starań, aby środowisko sędziowskie mogło swobodnie wypowiadać się i prowadzić dialog o sprawach, które go dotyczą. Urzeczywistni to idea Forum Współpracy Sędziów, jako jednolitej platformy współpracy demokratycznie wyłonionych przedstawicieli sędziów sądów wszystkich szczebli" - argumentują sędziowie.

W wydanym oświadczeniu podkreślili, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o KRS "zmierza do likwidacji ustawowej reprezentacji sędziów na szczeblu krajowym", a zmiany "spowodują, że środowisko sędziowskie utraci swoje dotychczasowe ciała przedstawicielskie, będące formą samorządu ogólnopolskiego".

Przypomnijmy, według projektu PiS o wyborze członków Rady mają decydować politycy. Wyłączny wpływ na powoływanie i odwoływanie prezesów sądów ma mieć minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

d22kabb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22kabb
Więcej tematów