Trwa ładowanie...
d14ar5w

Gdańsk. Samorząd domaga się sprostowania od TVP1

Gdański samorząd wysłał pismo do Telewizji Publicznej. Domaga się sprostowanie stwierdzenia w materiale "Wiadomości". Podczas wydania padło zdanie, że "władze miasta otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska". Miasto żąda też wpłaty 100 tys. zł na WOŚP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władze Gdańska (na zdj. prezydent Aleksandra Dulkiewicz) domagają się przeprosin od TVP1
Władze Gdańska (na zdj. prezydent Aleksandra Dulkiewicz) domagają się przeprosin od TVP1 (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d14ar5w

O wysłaniu przedprocesowego wezwania do sprostowania poinformował w czwartek rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel. Adresatem wniosku jest szef programu "Wiadomości" TVP1 Jarosław Olechowski.

W przekazanym komunikacie rzecznik prasowy Aleksander Dulkiewicz doprecyzował, że chodzi o materiał, który został wyemitowany 24 lipca. Dodał, że w przedprocesowym wezwaniu miasto żąda przeprosin opublikowanych w pierwszej minucie "Wiadomości" TVP1.

- Sugerowanie, że władze Gdańska w swojej polityce historycznej odwołują się do jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii w historii ludzkości jest jednym z najcięższych zarzutów, które można postawić w debacie publicznej - przekazał Stenzel. Rzecznik prasowy Aleksandy Dulkiewicz dodał, że w ciągu 7 dni od wezwania TVP1 ma przekazać 100 tys. złotych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

d14ar5w

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza taka insynuacja w mediach. W połowie lipca tygodnik "Sieci" twiedził, że władze Gdańska chcą przyłączyć miasto do Republiki Federalnej Niemiec. Na okładce tygodnika umieszczono Pawła Adamowicza (zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska), Aleksandrę Dulkiewicz oraz Donalda Tuska. W tle widoczny był pomnik na Westerplatte oraz Poległych Stoczniowców wśród flag ze swastykami. Całą grafikę opatrzono tytułem "Czy Gdańsk chce do Niemiec?".

d14ar5w

Kontrowersyjny materiał "Wiadomości"

W materialne flagowego dziennika informacyjnego TVP1 przytoczono informację o zabytkowym tramwaju "Ring" oznaczonym napisem "Danzig", który jeździ po gdańskich torowiskach. Opatrzono go komentarzem, który jednoznacznie wskazywał na to, że władze miasta "otwarci gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska" oraz "władze miasta "przypisują Polakom współodpowiedzialność za wybuch Drugiej Wojny Światowej".

Tuż po publikacji materiału Stenzel rozesłał mediom komunikat, w którym przypominał, że ten model tramwaju używany był od 1930 do 1973 r. - Łatwo więc policzyć, że spędził na ulicach Gdańska zdecydowanie więcej czasu niż na ulicach "Wolnego Miasta" - stwierdził Stenzel.

Według gdańskiego rzecznika pojazd ma długą i niezwykle ciekawą historię. "Daleko idącą nadinterpretacją jest używanie przykładu tramwaju do wykazywania dzisiejszym władzom miasta celowego nawiązania do historii "Wolnego Miasta" i czynienie z tego tytułu zarzutu "niemieckości" - dodał Stenzel.

d14ar5w

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14ar5w

Podziel się opinią

Share

d14ar5w

d14ar5w
Więcej tematów