RegionalneTrójmiastoGdańsk. Miasto pozywa tygodnik "Sieci" za naruszenie dóbr osobistych

Gdańsk. Miasto pozywa tygodnik "Sieci" za naruszenie dóbr osobistych

Oficjalne przeprosiny oraz 100 tys. złotych na cel społecznych - tego od wydawców tygodnika "Sieci" domagają się władze Gdańska. Chodzi o okładkę i tekst pt. "Wojna Gdańska z Polską" w których insynuowano, że władze miasta chcą przyłączyć się do Republiki Federalnej.

Gdańsk. Miasto pozywa tygodnik "Sieci" za naruszenie dóbr osobistych
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Piotr Białczyk

11.07.2019 | aktual.: 11.07.2019 20:29

Na okładce tygodnika umieszczono Pawła Adamowicza (zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska), Aleksandrę Dulkiewicz oraz Donalda Tuska. W tle widoczny był pomnik na Westerplatte oraz Poległych Stoczniowców wśród flag ze swastykami. Całą grafikę opatrzono tytułem "Czy Gdańsk chce do Niemiec?".

Dziennikarze tygodnika pisali o - ich zdaniem - przedziwnym stosunku władz miasta do polskości, wolności i obecnego rządu. "Aleksandra Dulkiewicz w tej kwestii kontynuuje politykę poprzednika i z dyrekcją muzeum jest jej nie po drodze" - konkludowali.

- Nie mogę ukryć oburzenia i smutku. "Czy Gdańsk chce do Niemiec?". Takie pytanie zostało dzisiaj publicznie postawione. Byłoby ono absurdalne, albo można by je traktować jako prowokację czy niesmaczny żart, ale niestety takie nie jest - mówiła tuż po publikacji prezydent Gdańska. Dulkiewicz zapowiedziała, że urząd "będzie analizował kroki prawne" w tej sprawie. - Nie mogę ukryć oburzenia i smutku - dodała prezydent.

Teraz - jak informuje Radio ZET - gdański urząd zdecydował się pozwać wydawcę "Sieci". Pismo przedprocesowe, które wysłano do Warszawy, dotyczy naruszenia dóbr osobistych.

Spór o Westerplatte - o co chodzi?

Publikacja tygodnika "Sieci" wpisuje się w spór o tereny na Westerplatte. Chodzi o projektu ustawy autorstwa PiS, które zakłada "wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację budowy Muzeum, jako przedsięwzięcia istotnego z punktu widzenia interesów państwa". To wzbudza wątpliwości przedstawicieli opozycji oraz gdańskiego samorządu, którzy wskazują na to, że jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

4 lipca Sejm przyjął projekt ustawy. Za ustawą głosowało 262 posłów, przeciw było 164, od głosu wstrzymał się jeden. Teraz trafił pod obrady Senatu. Głosowanie nad przyjęciem nowego prawa odbędzie się pod koniec posiedzenia. Jeśli Senat przyjmie przepisy z poprawkami, projekt wróci do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio ZET

westerplatteGdańsksieci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (551)