Francja, Niemcy i USA za istotną redukcją irackiego zadłużenia
Francja, Niemcy i USA uzgodniły, że "istotna redukcja" długu irackiego nastąpi w 2004 r. w ramach Klubu Paryskiego - poinformowano w komunikacie, ogłoszonym przez Pałac Elizejski.
Decyzja ta zapadła po spotkaniach specjalnego wysłannika USA Jamesa Bakera z prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem w Paryżu i niemieckim kanclerzem Gerhardem Schroederem w Berlinie.
Skala redukcji irackiego długu zostanie dopiero ustalona między stronami w ostatecznym porozumieniu - podano w komunikacie. Podkreślono też, że redukcja zadłużenia "jest kluczowym elementem, który pozwoli narodowi irackiemu na odbudowę wolnego i prosperującego Iraku".
Baker przyleciał do Europy, by zabiegać o poparcie dla porozumienia w sprawie redukcji irackich długów, sięgających w sumie 120 mld dolarów. Kolejnymi etapami jego misji będą Rzym, Moskwa i Londyn.
Francja i Niemcy to najwięksi wierzyciele Iraku i ich stanowisko jest uważane za kluczowe w uzyskaniu redukcji irackich długów. Niemcom Irak jest winien 4,4 mld dolarów, Francji - ponad 3 mld, a Stanom Zjednoczonym - 2,2 mld.
"Istotna redukcja" długów, na którą nalega Waszyngton, może oznaczać umorzenie dwóch trzecich zadłużenia - twierdzą anonimowe źródła.