Trwa ładowanie...

Francja. Były nuncjusz apostolski skazany za napaści seksualne

Francja. Były nuncjusz apostolski Luigi Ventura został skazany w Paryżu za napaści seksualne. Teraz zostanie wpisany do krajowego rejestru sprawców wykroczeń seksualnych.

Share
Francja. Luigi Ventura skazany. Na zdjęciu z prezydentem Emmanuelem Macronem
Francja. Luigi Ventura skazany. Na zdjęciu z prezydentem Emmanuelem MacronemŹródło: PAP
d262t6q

Wszystko zaczęło się od tego, że w 2019 roku jeden z pracowników paryskiego ratusza złożył skargę na arcybiskupa. Według mężczyzny duchowny miał go trzykrotnie złapać za pośladki. Do zdarzenia miało dojść podczas uroczystości składania przez mer Paryża Anne Hidalgo życzeń noworocznych korpusowi dyplomatycznemu.

Zaczęły spływać kolejne informacje. Skargę wniósł również inny pracownik merostwa, który oskarżył Venturę o napaść seksualną. Z kolei 20-letni seminarzysta twierdził, że duchowny dopuścił się wobec niego podobnych czynów podczas i po mszy.

d262t6q

W tym samym roku, gdy pojawiły się oskarżenia, Watykan zawiesił immunitet dyplomatyczny Ventury. Komentatorzy wskazywali na to, że doszło do precedensu w najnowszej historii Stolicy Apostolskiej.

Przełomowy sondaż. Andrzej Zybertowicz komentuje

Francja. Duchowny skazany za napaści seksualne

Luigi Ventura został skazany na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Były nuncjusz apostolski ma zapłacić czterem ofiarom 13 tys. euro jako odszkodowanie za straty moralne i 9 tys. euro kosztów sądowych.

Prokurator żądał 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu, jednak obniżono wymiar kary ze względu na "zaburzenia kognitywne" oskarżonego, które zostały ustalone przez ekspertów. We Francji za napaści na tle seksualnym grozi kara więzienia do lat pięciu oraz grzywna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d262t6q

Podziel się opinią

Share
d262t6q
d262t6q
Więcej tematów