Fosset ponownie balonem chce okrążyć Ziemię
Steve Fosset (AFP)
Amerykański milioner i poszukiwacz przygód Steve Fosset przybył w środę do małego miasteczka Northam w Zachodniej Australii, gdzie jeszcze w tym tygodniu ma podjąć kolejną próbę samotnego lotu balonem dookoła świata.
12.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nadal rozważamy możliwość wylotu w sobotę rano - powiedział Fosset, dodając, że jeśli warunki atmosferyczne uniemożliwią to, kolejną datą będzie następny czwartek.
Trasa szóstej już próby Fosseta przebiega przez Australię, południowy Pacyfik, Chile, Argentynę, południowy Atlantyk. Następnie minie Kapsztad w RPA i przez Ocean Indyjski ma dotrzeć do Australii. Jego podróż zakończy się sukcesem, jeżeli wyląduje co najmniej na tej samej długości geograficznej, z której wystartował, lub bardziej na wschód.
Balon tym razem nosi nazwę "Spirit of Freedom", a sponsorem lotu jest amerykański browar Anheuser-Busch.
Fosset będzie podróżował w małej (210x167x167 cm) kapsule zbudowanej z mieszanki kewlaru i włókien węglowych, przymocowanej stalowymi linami do 42-metrowego, srebrzystego balonu wypełnionego rozgrzanym powietrzem i helem. Wewnątrz kapsuły znajdują się urządzenia nawigacyjno-komunikacyjne.
Poprzednia próba Fosseta, którą podjął latem ubiegłego roku, również rozpoczęła się w Northam, rolniczym miasteczku oddalonym o 100 km na wschód od Perth. Zła pogoda zmusiła go do lądowania w Brazylii, ale i tak jego 12,5-dniowa podróż była najdłuższym w historii samotnym lotem balonowym.
Po raz pierwszy oblecieli Ziemię balonem szwajcarski podróżnik Bertrand Piccard i Anglik Brian Jones - w marcu 1999 roku, ale nikomu nie udało się tego dokonać samotnie.
Washington University w St. Louis, macierzysta uczelnia Fosseta, będzie monitorować lot, przekazując podróżnikowi informacje o kierunkach wiatru i pogodzie na trasie.
58-letni Fosset, milioner z Chicago, jest autorem kilku rekordów związanych z baloniarstwem, żeglarstwem i lotnictwem. W 1985 roku przepłynął kanał La Manche, w 1992 zajął czwarte miejsce w wyścigu psich zaprzęgów na Alasce, a w 1996 - uczestniczył w 24-godzinnym wyścigu samochodowym w Le Mans.
Jako baloniarz, dokonał pierwszego w historii samotnego lotu przez Pacyfik.
W 1998 roku został zmuszony do zmiany trasy, aby ominąć Libię, która nie wyraziła zgody na przelot nad jej terytorium. Zmiana ta spowodowała fiasko próby.
Podczas kolejnego lotu, w tym samym roku, w czasie burzy jego balon został rozerwany i spadł z wysokości 8.840 metrów do Morza Koralowego, 800 km na wschód od Australii. Fosset doznał stosunkowo niewielkich obrażeń i został uratowany. (an)