Europa skręca w prawo. Co przysparza konserwatystom sympatyków?

W ostatnich latach w zasadzie na terenie całej Unii Europejskiej prawica zaczęła odnosić coraz bardziej spektakularne zwycięstwa nad lewicowymi poprzednikami, a zdaniem wielu ekspertów - ten "europejski skręt w prawo" będzie się tylko pogłębiać. Skąd ten powrót do sympatii konserwatywnych?

Kacper Świsłowski
414

Skrajnie prawicowy Front Narodowy zwyciężył w pierwszej turze wyborów regionalnych we Francji, a rządząca krajem Partia Socjalistyczna uzyskała dopiero trzeci wynik. Według komentatorów, wygrana może stać się dobrą wróżbą dla liderki Frontu Marine Le Pen, która coraz częściej wymieniana jest w gronie faworytów w wyborach prezydenckich w 2017 r.

Skąd tak dobry wynik Frontu Narodowego i wciąż rosnące poparcie dla niego wśród Francuzów? Zbigniew Pisarski z think-tanku Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, uważa, że taki wzrost to rezultat zamachów w Paryżu. - Społeczeństwa po takich wydarzeniach jeszcze bardziej faworyzują tych, którzy reprezentują nacjonalistyczne partie, jaką niewątpliwie jest Front Narodowy. To ma związek głównie z malejącym poczuciem bezpieczeństwa, które napędza lęk, zwłaszcza taki bezpośredni, jak zagrożenie atakami terrorystycznymi, zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego - wyjaśnia.

Według Pisarskiego, w takich momentach ludzie sięgają - w ich odczuciu - po instynktowne zachowania, czyli "budują duży mur wokół domu i chowają się za nim, wierząc, że zapewni to bezpieczeństwo". - Wyrazicielami takich zachowań są środowiska konserwatywne i prawicowe - dodaje. Zdaniem eksperta taki schemat powiela się cały czas - ataki 11 września pozwoliły Bushowi wygrać, a atak na Francję wzmocnił środowiska narodowościowe.

Natomiast zdaniem Krzysztofa Blusza z Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA wpływ na dobry wynik Frontu Narodowego miała skuteczna taktyka Le Pen, która od kiedy została przewodniczącą partii, zmieniła całkowicie strategię. - Sprawiła, że Front Narodowy przestał być kojarzony z antysemityzmem, zniosła też faszyzujący wizerunek, jaki miało to ugrupowanie. Co więcej, ona wybrała model, w którym stara się najpierw o wygranie na poziomie regionów, w regionalnym rządzie, a dopiero potem iść do góry. To się okazało również bardzo skuteczne - mówi.

Europa skręca w prawo

Sukces Frontu Narodowego to tylko jedno z wielu zwycięstw prawicy - kolejne wybory w państwach Unii Europejskiej to raz po raz przypadki przejęcia władzy przez prawicę. Co prawda lewicowe ugrupowania wciąż są w większości, ale rosnąca popularność konserwatystów może sprawić, że już niedługo układ sił w Europie będzie przedstawiać się zupełnie inaczej niż obecnie:

Obraz
© (fot. WP)

Według Blusza, ten skręt w prawo społeczeństw europejskich to suma kilku czynników. Jak wymienia, jest to konsekwencja długotrwałego kryzysu, który dotknął Europę po 2008 roku. - Te wydarzenia wzmocniły strukturalne niedoskonałości europejskich gospodarek, wtedy przygaszano jedynie pożar, który wybuchł teraz. Do tego dochodzą zmiany w otoczeniu w jakim Europa funkcjonuje. Zdestabilizowano granice na południu, doszło też do wykorzystania elementu migracyjnego podczas wymiany elit politycznych w wielu krajach - mówi Blusz.

Oprócz tego wskazuje, że doszło również do demobilizacji centrum, ponieważ tradycyjne partie centrowe nie potrafiły przeprowadzać ani reform, ani nie potrafiły radzić sobie z nadchodzącymi zagrożeniami. - Czasami z braku przywódców, czasami z powodu politycznej kalkulacji, by unikać reform wymagających potu, krwi i łez - dodaje.

Z kolei Pisarski tłumaczy wzrost poparcia dla prawicy, jak i malejącą rolę lewicy w Europie, wcześniej wspomnianą potrzebą bezpieczeństwa, którego chce społeczeństwo. Lewica jego zdaniem traci wiele w sprawie kryzysu migracyjnego.

- W takiej sytuacji lewica czuje się dużo bardziej niezręcznie. Europejska lewica wciąż jest jednak promotorem otwartości i wielokulturowości. I nie może nagle zmienić tej orientacji, stając się promotorem innej perspektywy - mówi Pisarski. Oprócz tego, w jego ocenie lewica straciła wiarygodność w Europie, gdy podczas swoich rządów zawiodła wielu obywateli, w szczególności podczas kryzysu finansowego.

Rosja skorzysta?

Front Narodowy - choć zwycięski - jest stosunkowo często oskarżany o prorosyjskie sympatie, tym samym wpisując się w pewien europejski trend - Rosjanie chętniej współpracują z radykalną prawicą i już dawno porzucili lewicowe sentymenty. To właśnie obecne lub przyszłe kontakty z Moskwą - zdaniem ekspertów - mogą przeszkadzać nie tylko partii Le Pen, ale też innym ugrupowaniom, które to właśnie w Rosji poszukują politycznego partnera.

- Co do prorosyjskich sympatii Frontu nie ma wątpliwości. Ta partia jest zwolennikiem zniesienia sankcji wobec Rosji, wypowiada się, że Krym należy do Federacji Rosyjskiej i co najważniejsze, otrzymał pożyczkę, prawdopodobnie bezzwrotną, z Moskwy - kwituje Pisarski.

Ekspert dodaje, że w tej chwili na terenie Unii Europejskiej Rosja zwróciła się ku współpracy i wspieraniu środowisk prawicowych kosztem lewicy dlatego, że ta druga "po prostu straciła swoją skuteczność". - Lewica nie jest w żaden sposób wehikułem do wywierania wpływu na terytorium Europy - stwierdza.

To zdanie podziela Krzysztof Blusz, który wskazuje, że w interesie Rosji jest doprowadzenie do każdego możliwego podziału w Europie. - Oni są gotowi okazywać wsparcie nie tylko poprzez polityczny dialog, ale też przez konkretne inicjatywy. Takim przykładem jest Front Narodowy i historia słynnej pożyczki z Moskwy, którą uzyskał. W ten sposób radykalne środowiska polityczne dają się wciągać w bardzo wątpliwą politycznie, etycznie i moralnie grę z Rosjanami - mówi.

Według eksperta z demosEUROPA, takie kontakty poszczególnych partii są dalece nieodpowiedzialne i wielce groźne, zwłaszcza, że "przy pewnej ekstrawagancji mogą doprowadzić do sytuacji, w której promowane będą interesy Rosji".

Źródło artykułu: WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

267 maszyn. Rekordowy atak na Ukrainę
267 maszyn. Rekordowy atak na Ukrainę
"Szkoda, że w takiej formie". Politycy o spotkaniu Duda-Trump
"Szkoda, że w takiej formie". Politycy o spotkaniu Duda-Trump
Trump krzyczał ze sceny. To doprowadza go do szału
Trump krzyczał ze sceny. To doprowadza go do szału
Misja pokojowa w Ukrainie. Kolejny kraj gotowy wysłać armię
Misja pokojowa w Ukrainie. Kolejny kraj gotowy wysłać armię
Trump zdradził Dudzie plan. Krótko rozmawiali. "Powiedział, że musi"
Trump zdradził Dudzie plan. Krótko rozmawiali. "Powiedział, że musi"
Odbijanie zakładników ze szpitala. Dwie osoby nie żyją
Odbijanie zakładników ze szpitala. Dwie osoby nie żyją
Syryjczyk zaatakował w Berlinie. "Planował zabić Żydów"
Syryjczyk zaatakował w Berlinie. "Planował zabić Żydów"
Anioł Pański bez Franciszka. Stan papieża wciąż krytyczny
Anioł Pański bez Franciszka. Stan papieża wciąż krytyczny
Napięcie rośnie. Spór przed G7, Trump na linii z premierem Kanady
Napięcie rośnie. Spór przed G7, Trump na linii z premierem Kanady
"Mocny" Duda. W USA zachwyt, człowiek Trumpa publikuje post
"Mocny" Duda. W USA zachwyt, człowiek Trumpa publikuje post
Kolejne rewelacje z Białego Domu. Porozumienie z Rosją "w tym tygodniu"?
Kolejne rewelacje z Białego Domu. Porozumienie z Rosją "w tym tygodniu"?
Szokujący ruch Muska. Dał im 48 godzin
Szokujący ruch Muska. Dał im 48 godzin